Reklaminis skydelis

PaieškaDraugai

Reklaminis skydelis

Apsilankyk!

Nuorodos

MyPlan.lt - interneto ir TV tiekėjai

J. Valančiūnas – nykstančios krepšininkų rūšies atstovasKrepšinis, kaip ir kiekvienas sportas, pamažu vis kinta. Per pastaruosius 15–20 metų matoma itin greita žaidimo evoliucija, dėl kurios dalis atletų prarado savo vertę, o dalis imti aukštinti ir jiems mokami neįtikėtini pinigai.Vidurio puolėjo pozicijos evoliucija

Šio tūkstantmečio pradžioje visame pasaulyje labiausiai vertinami krepšininkai buvo „tradiciniai centrai“. Tai krepšininkai, kurie savo fizinius duomenis labiausiai išnaudoja kovodami dėl atšokusių kamuolių ir žaidimui nugara į krepšį.

Karaliavo Shaquille’as O’Nealas ir Timas Duncanas (nors jį galima priskirti ir prie sunkiojo krašto puolėjų). Jie ne tik būdavo nesulaikomi baudos aikštelėje, tačiau ir puikiai saugojo krepšį nuo varžovų atakų.

Apie šios pozicijos krepšininkus, metančius iš toli, buvo galima pamiršti. Vienintelis „centras“, kuris 2000–2001 sezono metu atliko po bent vieną tritaškį metimą per rungtynes ir pataikė bent 35 proc. – Raefas LaFrentzas. Jis tuomet rinkdavo po 13 taškų per rungtynes.

Bėgant laikui, krepšinio aikštelėje ėmė dominuoti gynėjai, todėl minėto stiliaus „centrų“ išliko, tačiau jie nebebuvo laikomi svarbiu faktoriumi norint laimėti titulą. Atėjo Alleno Iversono ir Kobe’s Bryanto laikai, po to LeBrono Jameso bei Dwyane’o Wade’o, o galiausiai estafetę perėmė Stephenas Curry, Russellas Westbrookas ir Jamesas Hardenas.

Ateityje galėjęs būti neįkainojamas Žydrūnas Ilgauskas dabar tapo antra ar trečia opcija komandos žaidimo planuose. Žinoma, jis kartą pateko į NBA Visų žvaigždžių rungtynes, tačiau buvo aiški tendencija – linkstama prie greitesnių bei universalesnių krepšininkų.

„Centro“ pozicija toliau kito – nuo praeito dešimtmečio vidurio–pabaigos ėmė dominuoti atletiški bei puikiai besiginantys aukštaūgiai. Dwightas Howardas, kiek vėliau DeAndre Jordanas ir Rudy Gobertas tapo modeliniais „centro“ puolėjais.

Valančiūno galimybės moderniame krepšinyjePanašiu metu į NBA atvyko ir Jonas Valančiūnas. Jis buvo laikomas potencialiai naujosios aukštaūgių kartos atstovu dėl staigumo, padorios gynybos, gebėjimų žaisti nugara į krepšį bei pataikyti iš toliau. Vis dėlto Jonui trūko masės ir raumenų, todėl „Raptors“ nusprendė transformuoti lietuvio kūną, kad jis galėtų stumdytis su stipriais bei atletiškais varžovais.

Deja, vos Jonui pradėjus bręsti kaip krepšininkui, dabartiniai NBA čempionai „Golden State Warriors“ prieš 2–3 metus iš esmės privertė visą lygą keisti žaidimo stilių. Modernūs „centro“ puolėjai turi mokėti pataikyti iš toli, gebėti varytis, perduoti, gintis ir pasižymėti staigumu.

DeMarcusas Cousinsas, Karlas Anthony-Townsas, Anthony Davisas bei Joelis Embiidas – naujosios kartos aukštaūgiai. Likusios komandos, neturinčios tokio lygio krepšininkų, žaisti toje pozicijoje renkasi mobilesnius ir staigesnius, nors dažnai žemesnius ir fiziškai silpnesnius atletus. Todėl LeBronas Jamesas, Kevinas Durantas ir Draymondas Greenas – krepšininkai, paprastai tinkantys žaisti lengvaisiais ar sunkiaisiais krašto puolėjais, dabar neretai užima vidurio puolėjo vaidmenį.Jono Valančiūno debiutinio sezono metu (2012–2013) tik vienas „centro“ puolėjas tritaškius 35 proc. ar geriau – Spenceris Hawesas, kuris išmesdavo mažiau nei po 2 tritaškius per rungtynes. Praeito sezono metu jau buvo 10 vidurio puolėjų, kurie pataikė iš toli šiuo procentu, o tokie žaidėjai kaip Marcas Gasolis ar DeMarcusas Cousinsas atlikdavo po daugiau nei 3 tolimus metimus per rungtynes (3,6 ir 5 atitinkamai).

Pats Jonas per visą savo NBA karjerą išmetė tik 4 tritaškius, iš kurių pataikė 1. Nors lietuvis ir parodė pastangas tobulinti metimą – iš vidutinio nuotolio šį sezoną pataikė kiek mažiau nei 40 proc. metimų, tačiau lėta žaidimo branda ir beveik nuliniai gebėjimai gintis ar surasti laisvą komandos draugą apriboja galimybes tapti kertine žaidimo plano dalimi.

Dėl šių priežasčių J. Valančiūno vaidmuo NBA lygyje gali tapti vis mažesnė – šiuo metu tokie krepšininkai arba prisitaiko prie kintančio žaidimo stiliaus, išmoksta pataikyti iš toli, arba kyla nuo suolo. Panašu, toks likimas gresia ir lietuviui, jei nesugebės drastiškai pasikeisti, kad atitiktų NBA braižą.alt
Rokas Skurdauskas | Alfa.ltReklama

ReklamaReklama

Reklaminis skydelis

Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama


Reklaminis skydelis

Reklama