„EuroBasket 2015“ arbitro iš Lietuvos akimisEuropos vyrų krepšinio čempionate dėl vietos kitame etape varžosi ne tik rinktinės, bet ir teisėjai. Neseniai pasibaigusiame „EuroBasket 2015" turnyre darbą keturiose grupėse pradėjo 40 teisėjų. Iš jų švilpti per antrąjį etapą Lilyje atrinkta 20. Pirmą kartą tarp laimingųjų pateko Lietuvos arbitras Jurgis Laurinavičius, kuriam tai buvo jau trečios Europos pirmenybės.

Šių metų žemyno čempionate dirbo du mūsų šalies teisėjai – geriausiu 2014-2015 metų Lietuvos krepšinio lygos sezono arbitru išrinktas J. Laurinavičius ir minimaliai rinkimuose nuo jo atsilikęs geriausias praėjusių metų teisėjas Tomas Jasevičius. Pastarasis B grupės turnyre Berlyne švilpė ketverioms rungtynėms, J. Laurinavičius A grupės varžybose Monpeljė švilpuką į rankas paėmė per penkias dvikovas, o pakviestas į antrąjį etapą Lilyje buvo vienas iš trejų aštuntfinalio rungtynių tarp Izraelio ir Italijos rinktinių teisėjas.

Per kurias A grupės rungtynes buvo sunkiausia dirbti? – „Lietuvos žinios" pasiteiravo 39 metų teisėjo Jurgio Laurinavičiaus, kuris savo karjerą pradėjo 1994-1995 metais, o 2007-aisiais gavo tarptautinę kategoriją.

– Nelengva buvo švilpti per suomių ir rusų rungtynes, kurias Suomijos rinktinė laimėjo 81:79. Ši dvikova buvo šiaudas Rusijai užsikabinti ir likti ketvertuke. Teisėjavimui daug lemia rungtynių svarba.

Kita vertus, nelengvos buvo ir pačios pirmos grupės rungtynės tarp lenkų ir bosnių. Kiekviena komanda turnyrą nori pradėti pergale, tai svarbu psichologiškai.

Turbūt prieš čempionatą net nenutuokėte, kad po grupės turnyro rusai keliaus namo?

– Tokių ženklų buvo prieš čempionatą: ir kai dideliais skirtumais pralaimėjo draugiškas rungtynes, ir dėl surinktų žaidėjų. Bet kad rusai po grupės turnyro keliaus namo, niekas iš anksto neprognozavo. Lietuviams D grupėje visi irgi prognozavo pirmąją vietą, taip ir įvyko, bet per kokias kančias tai pasiekta. Per visas mūsiškių rungtynes, išskyrus dvikovą su latviais, kurią lietuviai laimėjo didesniu taškų skirtumu, viską lėmė vienas metimas.

Kuris iš A grupės rinktinių trenerių buvo ramiausias, kuris – karštakošiškiausias?

– Labai korektiškas yra prancūzų treneris Vicentas Collet. Jis turi savo nuomonę, gali paklausti, paprašyti. Suomijos komandos strategas Henrikas Dettmannas nebuvo labai aršus. Emocingas lenkų treneris Mike'as Tayloras. Savaime aišku, už juos karštesnis yra bosnių treneris Duško Ivanovičius. Iš rusų stratego Jevgenijaus Pašutino neišgirdau jokių priekaištų. Juos jis skyrė savo žaidėjams.

Ar prieš čempionatą žinojote, į kuriuos žaidėjus reikia atkreipti daugiau dėmesio, nes jie gali provokuoti?

– Vienas tokių yra Tony Parkeris iš Prancūzijos. Įsiminė momentas, kai jis veržėsi, buvo nedidelis kontaktas su varžovu, prancūzas išleido kamuolį iš rankų. Prancūzas reikalavo skirti pražangą varžovui, bet besiginantis žaidėjas darė viską legaliai.

Buvo krepšininkų ir bosnių bei suomių rinktinėse, mėgstančių žaisti nešvariai. Nuo jų nė minutės negalėjome nuleisti akių. Buvo ir tokių žaidėjų, kurie jau čempionato pradžioje buvo nubausti. Tada jie stojo į savo vėžes, supratę, kad teisėjai viską mato ir neteisėti veiksmai neliks nepastebėti.

Kuriam A grupės krepšininkui skirtumėte Kilnaus elgesio žaidėjo prizą?

– Lenkijos vidurio puolėjui Marcinui Gortatui. Jis ragavęs NBA duonos, aikštelėje yra mandagus, atkreipia dėmesį į teisėjų pastabas. Juk ne viskas sprendžiama švilpuku. Matome, kas vyksta ir kas gali nutikti, todėl perspėjame prevenciškai. Jis padėkoja už pastabas, suprasdamas, kad teisėjai dirba savo darbą.

Dirbote ir 2011 Europos pirmenybėse Lietuvoje, ir 2013-aisiais Slovėnijoje, bet šiemet pirmą kartą jums teko teisėjauti antrajame Europos čempionato etape ir švilpti per Izarelio ir Italijos krepšininkų akistatą. Ką apie šią dvikovą galite pasakyti?

– Italai laimėjo 30 taškų skirtumu. Nors ir baigėsi tokiu rezultatu, rungtynės nebuvo labai lengvos. Izraelio komanda pasižymi tuo, kad niekada nenuleidžia rankų, yra kovinga, jos žaidėjai stoja vienas už kitą ir vienas už visus. Nors ir didelis skirtumas, Izraelio ekipos žaidėjai stengėsi žaisti ne visai švariai. Tad teisėjai turėjo būti akyli.

O Italijos rinktinė demonstravo greitą žaidimą, italų krepšininkai – individualiai meistriški, visi meta taikliai, gerai pataiko. Komanda, jei viskas gerai sekasi, žaidžia su vėjeliu.

Kokios patirties įgijote šiame čempionate?

– Svarbiausias dalykas – mokymasis. Ir šiemet patekau dirbti į antrąjį etapą. Tokio ilgo turnyro dar nesu turėjęs. Tai reikalauja tam tikrų savybių – reikia būti psichologiškai tvirtam.

Tikėjotės teisėjauti ir ketvirtfinalyje, o galbūt ir pusfinalyje?

– Tikėtis yra vienas dalykas, teisėjauti – kitas. Visąlaik norisi geriau. Bet ne viskas iš karto. Reikia ir daugiau patirties, daugiau pažinoti trenerius, ir ne tik juos. Mano tikslas – būti geriausiam Lietuvoje, Europoje ir pasaulyje. Viskas priklauso ne nuo to, kiek rungtynių esi teisėjavęs, o kokio lygio rungtynėms esi švilpęs.

Ar šis čempionatas buvo sunkiausias?

– Negaliu taip pasakyti. Vidinė būsena tikrai buvo ramiausia, nes jau turėjau patirties: ir kaip viskas būna per pirmuosius etapus, ir dėl teisėjų „atkabinimo". Vieni arbitrai, nepakviesti dirbti į kitus etapus, išgyvena labiau, kiti – mažiau. Galiu taip pasakyti – reikia apie tai negalvoti. Svarbu dirbti savo darbą, kuris paskui gali būti įvertintas. Juk patekti tarp 20 geriausių teisėjų nėra taip paprasta.

Lietuvių teisėjautos rungtynės

Tomas Jasevičius B grupė, Berlynas

Italija – Turkija 87:89
Serbija – Vokietija 68:66
Turkija – Serbija 72:91
Turkija – Islandija 111:102

Jurgis Laurinavičius A grupė, Monpeljė

Lenkija – Bosnija ir Hercegovina 68:64
Bosnija ir Hercegovina – Prancūzija 54:81
Suomija – Rusija 81:79
Rusija – Prancūzija 67:74
Suomija – Lenkija 65:78

1/8 finalo, Lilis

Izraelis – Italija 52:82alt
Saulius Ramoška | Lietuvos žinios (lzinios.lt)Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama