Reklaminis skydelis

Kodėl Lietuvos rinktinei verta stengtis dėl pirmosios vietos grupėje?Kai Italijos rinktinės puolėjas Awudu Abassas likus 3 sekundėms sumetė baudų metimus, jo komandos pranašumas prieš lietuvius išaugo iki 70:65 ir rungtynių nugalėtojas tapo aiškus. Nepaisant to, Lietuvos rinktinės strategas Dainius Adomaitis išnaudojo paskutinę likusią minutės pertraukėlę ir nubraižė savo auklėtiniams paskutinės atakos derinį, siekdamas sušvelninti italų pranašumą. Kam treneris taip pasielgė, jei lietuviai jau ir taip yra užsitikrinę vietą pasaulio čempionate Kinijoje?„Žinoma, taip, – išgirdęs klausimą, ar taip padarė dėl noro pasigerinti taškų skirtumą, po mačo atsakė D. Adomaitis. – Tie taškai yra svarbūs, norint atranką užbaigti pirmoje vietoje.“

Tiesa, kaip vėliau pripažino, net ir pats rinktinės strategas nežino, ar ta pirma pozicija suteiks kažkokių svertų prieš pasaulio čempionatą – FIBA dar nepaskelbė, kokiu principu vykdys burtų traukimo ceremoniją.

Tad kol vyrauja nežinomybė, D. Adomaitis siekia apsidrausti bei naudoti tik pasvertą riziką – testuodamas dar neišbandytus žaidėjus, specialistas pasitelkia ir šilto bei šalto nacionalinėje komandoje mačiusius žaidėjus, tokius kaip Mantas Kalnietis ar Jonas Mačiulis. Mat Tarptautinei krepšinio federacijai priėmus lietuviams nepalankų sprendimą, keletas pralaimėtų rungtynių ar net nepataikytų metimų gali kainuoti itin brangiai.Pasaulio čempionato grupių etapo burtų traukimo ceremoniją planuojama surengti pavasarį, kai bus aiškios visos 32 turnyro dalyvės. Vis dėlto iki šiol nėra aišku, kaip bus sudaryti burtų krepšeliai, iš kurių ekipos išsidėlios į aštuonias grupes po keturias komandas.

Pirmas variantas – išskirstyti komandas į krepšelius pagal FIBA rinktinių reitingą, o toks variantas labai patiktų D. Adomaičiui ir visiems Lietuvos krepšinio atstovams. 6-ąją vietą pasaulyje užimantys lietuviai per artimiausius kelis mėnesius greičiausiai neiškris iš pirmojo aštuoneto, garantuojančio buvimą pirmajame krepšelyje, o net ir iškritę sunkiai išvengtų patekimo tarp pajėgiausių turnyro komandų.To priežastis – paprasta, kadangi iš karto už lietuvių besirikiuojantys slovėnai ir kroatai arba jau nepateko į pasaulio čempionatą, arba balansuoja ant prarajos ribos. Tad net ir stebuklingu būdu nukritę į 9-ąją ar net 10-ąją reitingo vietą, Lietuvos krepšininkai būtų pirmajame burtų krepšelyje ir grupių etape išvengtų akistatų su tokiomis pasaulinėmis krepšinio galiūnėmis kaip JAV, Ispanija, Serbija ar Prancūzija.

Vis dėlto egzistuoja ir kitas FIBA sprendimo variantas, kuris lietuviams – daug rizikingesnis. Tai – burtų krepšelių paskirstymas pagal pasirodymus pasaulio čempionato atrankoje.

Šiuo atveju į pirmąjį krepšelį Lietuvos rinktinė galėtų patekti tik laimėjusi J grupės varžybas, o tam per likusius tris turus reiktų atlaikyti sykį lietuvius jau parklupdžiusių italų spaudimą. Vos vienu laimėjimu nuo D. Adomaičio kariaunos atsiliekanti Italija intrigą kovoje dėl pirmosios vietos gali išlaikyti iki pat atrankos varžybų pabaigos – net jei lietuviai per artimiausius mačus nugalės kroatus ir olandus, savąsias rungtynes taip pat laimėjusiems italams pakaktų pergalės paskutinėse rungtynėse Lietuvoje.Tiesa, net jeigu lietuviai atlaikytų varžovų bandymus išversti juos iš J grupės viršūnės, pirmasis burtų krepšelis nebūtinai garantuotų akistatas su sąlyginai lengvesniais varžovais. Šiuo atveju lemiamu faktoriumi galėtų tapti kitų ekipų pasirodymai atrankos varžybose, o jie ne visais atvejais atitinka FIBA reitinge užimamą poziciją.
Paprasčiausias to pavyzdys – Amerikos atrankos zonos E grupėje vos antrąją poziciją šiuo metu užimantys amerikiečiai, kuriuos ketvirtadienį vykusiose rungtynėse 80:63 parklupdė buvusio Vilniaus „Ryto“ legionieriaus Nicolaso Laprovittolos vedama Argentinos rinktinė.

Šansai, kad daugiausiai iš NBA D lygos sudaryta JAV rinktinė atsities ir susigrąžins grupės lyderio poziciją – itin menki, tad labai realu, kad FIBA nusprendus krepšelius paskirstyti pagal atrankos rezultatus, pasaulio čempionų titulą ginantys amerikiečiai neatsidurtų pirmajame krepšelyje.

Panaši situacija gali susiklostyti ir su dar keliomis elitinėmis komandomis – ispanai prieš kelias dienas pralaimėjo svarbų mūšį Ankaroje ir užleido I grupės lyderės poziciją Turkijai, o serbai apskritai dabar labiau galvoja ne apie pirmąją vietą L grupėje, o apie tai, kaip atsilaikyti prieš Izraelio ir Sakartvelo komandų spaudimą bei išsaugoti bilietą į Kiniją garantuosiančią trečiąją vietą.

Vis dėlto tai – nuo Lietuvos rinktinės jau nepriklausantys faktoriai, o D. Adomaitis ir jo kolektyvas šiuo metu yra susifokusavę tik į savo rezultatus. Kad ir kokį sprendimą kitų metų pradžioje priimtų pasaulio čempionato rengėjai, lietuviams bet kokiu atveju verta kautis iš paskutiniųjų bei siekti aplenkti Italiją lenktynėse dėl J grupės viršūnės.

Kas čia žino – galbūt kitos vasaros pabaigoje apie tai šnekėsime kaip apie toliaregišką D. Adomaičio sprendimą, palengvinusį jo komandai kelią pasaulio čempionato olimpo link.

Marius Milašius | Alfa.ltReklamaReklama

Reklaminis skydelis

Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama

Reklaminis skydelis