Paieška


Apsilankyk!Reklama

Pasaulio čempionatas: keturi bandymai ir vienas medalis (VIDEO)Jau rytoj Kinijoje prasidės pasaulio krepšinio čempionatas, kuriame dalyvaus ir Lietuvos rinktinė. Mūsų krepšininkams tai bus penktosios planetos pirmenybės, tad „Vakaro žinios" siūlo prisiminti, ką pavyko pasiekti keturiais ankstesniais bandymais. Istoriškai pasaulio čempionatas lietuviams yra pats nesėkmingiausias iš didžiųjų turnyrų. Olimpinėse žaidynėse iškovoti 3 medaliai, Europos čempionatuose - 7 kartus, o planetos pirmenybėse mūsiškiai ant pakylos užkopė tik kartą - 2010 m. 1994 ir 2002 m. čempionatus apskritai teko praleisti. Kita vertus, visais keturiais bandymais pavyko patekti į geriausiųjų aštuntuką.1998 m., Graikija

Užimta vieta - 7 (tarp 16 komandų).

Treneris - Jonas Kazlauskas.

Lyderiai: Artūras Karnišovas (17,1 taško), Saulius Štombergas (13,3 taško), Darius Lukminas (8,8 taško), Gintaras Einikis (8,5 taško), Dainius Adomaitis (7,2 taško).

Tam rinktinės periodui apibūdinti geriausiai tinka terminas „kartų kaita“. Iš ankstesnių lyderių komandoje buvo likęs tik Artūras Karnišovas, Jono Kazlausko treniruojamoje ekipoje netrūko krepšininkų, kurie dar tik kopė į karjeros viršūnę. Į lyderio vaidmenį pretendavo ir Gintaras Einikis, bet jam 1998-ųjų čempionatas Graikijoje buvo nesėkmingas.

Nepaisant kuklios sudėties, lietuviai tapo pirmojo etapo C grupės nugalėtojais. Jie laimėjo visus tris mačus, o daugiausiai optimizmo sukėlė pergalė prieš JAV rinktinę 84:82. Tiesa, tais metais JAV komandoje nebuvo NBA žaidėjų. Optimizmas kiek priblėso antrajame grupių etape, per kurį mūsiškiai pralaimėjo dvejas iš trejų rungtynių.

F grupėje užimta trečioji vieta reiškė, kad ketvirtfinalyje teks žaisti su tuo metu galinga Rusijos komanda. Toks variantas lietuvių negąsdino. „Manau, kad varžovai įkandami. Tokie varžovai yra kur kas geriau nei graikai ar jugoslavai“, - svarstė rinktinės konsultanto pareigas užėmęs Šarūnas Marčiulionis. Nors rungtynėms įpusėjus lietuviai pirmavo 38:35, antroji pusė sužaista daug prasčiau - rusams pralaimėta 67:82.Varžovai sugebėjo sustabdyti A.Karnišovą, kuris pelnė 14 taškų, bet žaidimo metu pataikė tik 3 iš 10 metimų. Savo ruožtu rusai aiškų lyderį turėjo, jiems net 31 tašką surinko Vasilijus Karasiovas. „Gal mes dar nesame tokie stiprūs, kad papultume į pusfinalį? Pernai juk džiaugėmės, kad pakliuvome į pasaulio čempionatą, o šiemet jau norime būti pusfinalyje“, - svarstė J.Kazlauskas. Po pralaimėjimo rusams beliko kova dėl 5-8 pozicijų. Joje lietuviai 71:76 nusileido italams, 77:76 įveikė argentiniečius ir užėmė septintąją vietą.2006 m., Japonija

Užimta vieta - 7 (tarp 24 komandų).

Treneris - Antanas Sireika.

Lyderiai: Arvydas Macijauskas (13,6 taško), Darius Songaila (11,8 taško), Darjušas Lavrinovičius (11,2 taško), Linas Kleiza (10,8 taško), Kšištofas Lavrinovičius (6,3 taško).

2006 m. Japonijoje vykusiam čempionatui mūsų komanda ruošėsi vos ne pilietinio karo sąlygomis. Tuometinis Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Vladas Garastas viešai aiškinosi santykius su rinktinės rėmimo fondo vadovu Algimantu Paviloniu, kritikavo ir trenerį Antaną Sireiką. Pridėkime tai, kad čempionate nežaidė geriausi antrosios linijos krepšininkai - Šarūnas Jasikevičius ir Ramūnas Šiškauskas. A.Sireikos laukė tikrai sunki užduotis.

Padėtis tapo dar keblesnė, kai lietuviai po atkaklios kovos nusileido turkams ir graikams. Po šių smūgių pavyko atsitiesti - rinktinė pasiekė tris pergales iš eilės, užėmė trečiąją vietą pirmojo etapo C grupėje ir pateko į aštuntfinalį.

Šiame etape A.Sireikos auklėtiniai 71:68 palaužė italus, bet prireikė ir sėkmės. Mačo pabaigoje Markas Belinelis (Marco Belinelli) nepataikė dviejų baudų metimų, tačiau italai atkovojo kamuolį ir, likus žaisti 0,6 sek., Arvydas Macijauskas prasižengė prieš tritaškį metusį Džanluką Bazilę (Gianluca Basile). Laimei, varžovų snaiperis prametė tris baudų metimus.

Ketvirtfinalyje mūsiškiai beviltiškai 67:89 pralaimėjo ispanams, o kovoje dėl 5-8 vietų 84:95 nusileido turkams ir 77:62 nugalėjo vokiečius. Septintoji vieta nebuvo labai bloga, bet sirgalius piktino žaidimas, ypač - mače su turkais. Jame mūsiškiai per mažiau nei 3 min. iššvaistė 11 taškų persvarą ir leido varžovams išplėšti pratęsimą. „Be jokios abejonės, šis pralaimėjimas yra skaudžiausias per visą mano karjerą“, - sakė A.Sireika. Netrukus jis paskelbė viešą laišką, kuriame pranešė, kad traukiasi iš pareigų.2010 m., Turkija

Užimta vieta - 3 (tarp 24 komandų).

Treneris - Kęstutis Kemzūra.

Lyderiai: Linas Kleiza (19 taškų), Mantas Kalnietis (9,8 taško), Martynas Pocius (9,6 taško), Jonas Mačiulis (9 taškai), Tomas Delininkaitis (7,6 taško).

Vienintelį pasaulio čempionato medalių komplektą lietuviai iškovojo tada, kai niekas to nelaukė. Po fiasko 2009 m. Europos čempionate mūsų rinktinė apskritai galėjo likti be planetos pirmenybių, tačiau Tarptautinė krepšinio federacija suteikė vardinį kvietimą. 2010 m. daugybė žvaigždžių atsisakė padėti komandai arba iškrito iš rikiuotės dėl sveikatos problemų. Nepaisant visų sunkumų, jauna Kęstučio Kemzūros treniruojama rinktinė iš Turkijos parsivežė bronzą.

Pirmajame etape lietuviai pasiekė penkias pergales iš tiek pat galimų, jie įveikė ir pasaulio čempionus ispanus. Aštuntfinalyje 30 taškų pelnęs Linas Kleiza pasirūpino, kad kinai būtų nugalėti 78:67. O ketvirtfinalyje sirgaliai išvydo rungtynes, visada liksiančias mūsų rinktinės aukso fonde. Lietuviai pataikė 12 iš 24 tritaškių, septyni žaidėjai pasižymėjo dviženkliu rezultatyvumu. Argentiniečiai buvo nušluoti 104:85, po trijų kėlinių mūsiškiai turėjo net 32 taškų persvarą.

Pusfinalyje laukė favoritė JAV rinktinė. Lietuvos krepšininkai nesustabdė 38 taškus pelniusio Kevino Duranto ir neturėjo realių šansų žengti į finalą - pralaimėta 74:89. Tai buvo vienintelė K.Kemzūros kariaunos nesėkmė Turkijoje, nes kovoje dėl bronzos ji 99:88 įveikė serbus. 33 taškus surinko L.Kleiza, kurio pasiekimai buvo įvertinti vieta simboliniame geriausių žaidėjų penkete.2014 m., Ispanija

Užimta vieta - 4 (tarp 24 komandų).

Treneris - Jonas Kazlauskas.

Lyderiai: Jonas Valančiūnas (14,4 taško), Renaldas Seibutis (9,8 taško), Darjušas Lavrinovičius (8,4 taško), Adas Juškevičius (8,2 taško), Martynas Pocius (8,1 taško).

2014-aisiais rinktinėje jau nebuvo L.Kleizos, o čempionato išvakarėse iš rikiuotės iškrito Mantas Kalnietis, tačiau Jono Kazlausko treniruojama komanda ir be jų nužygiavo toli. Reikia pripažinti, kad lietuviams padėjo burtai ir ekipų išsidėstymas atkrintamosiose varžybose. Kurį laiką mūsiškiai puikiai laikėsi net ir nelaimėdami prieš aukščiausio kalibro varžovus.

Pirmajame etape lietuviai nusileido Australijai, bet nugalėjo Meksiką, Angolą, Pietų Korėją ir Slovėniją. Tai leido užimti pirmąją vietą D grupėje ir aštuntfinalyje gauti sąlyginai kuklų varžovą - Naująją Zelandiją. Šiame etape J.Kazlausko auklėtiniai turėjo nemažai problemų, ketvirtajame kėlinyje varžovai net buvo išsiveržę į priekį, bet Naujoji Zelandija vargais negalais buvo įveikta - 76:71. Ketvirtfinalio mačas irgi nebuvo labai gražus, bet lietuviai vėl buvo stipresni. Jie 73:71 įveikė turkus.

Tuo likimo dovanos baigėsi, nes pusfinalyje laukė čempionai amerikiečiai, kuriems lietuviai pralaimėjo 68:96. Mače dėl bronzos Lietuvos rinktinė 93:95 nusileido prancūzams. Visgi iš to čempionato krepšininkai grįžo neblogos nuotaikos. „Jei čempionato pradžioje manęs būtų paklausę, ar būčiau patenkintas ketvirta vieta, būčiau sakęs, kad taip“, - teigė Darjušas Lavrinovičius. Įdomu, ar ketvirtąja vieta būtų patenkinta šiemetinė rinktinė.
Arūnas Abromaitis | Respublika.ltReklama

Ieškome darbuotojų

Reklama