Reklaminis skydelis

J. Valančiūnas Memfyje žengs brolių Gasolių pėdomisIš NBA komandos, kovojančios dėl pirmosios vietos Rytuose, į komandą, jau nebeturinčią realių galimybių patekti į atkrintamąsias varžybas Vakaruose. Tokiu maršrutu vasario pradžioje iškeliavo vienas geriausių Lietuvos krepšininkų Jonas Valančiūnas, nusivilkęs „Toronto Raptors“ aprangą ir pasimatavęs „Memphis Grizzlies“ marškinėlius.Jei tarp buvusio ir naujojo J.Valančiūno klubų yra kas nors bendra, tai nebent jų ištakos. Ir „Raptors“, ir „Grizzlies“ buvo įkurti 1995 metais, kai NBA vadovybė užsimojo užkariauti Kanadą ir šiaurinėje JAV kaimynėje buvo įsteigti du profesionalų krepšinio klubai.

„Raptors“ namais anuomet tapo šalies rytuose esantis didžiausias Kanados miestas Torontas, „Grizzlies“ – vakarų pakrantėje Ramiojo vandenyno skalaujamas Vankuveris.Dviejų Kanados miestų krepšinio lenktynėse Vankuveris iškart atsiliko nuo Toronto. Tiesa, pirmaisiais „Grizzlies“ gyvavimo metais visai neatrodė, kad krepšinis didžiausiame Britų Kolumbijos mieste ir trečioje pagal dydį Kanados aglomeracijoje yra pasmerktas.

Vankuverio ir jo apylinkių gyventojus sudomino naujas sporto reginys ir „Grizzlies“ pagal lankomumą kelis sezonus buvo tvirtas NBA vidutiniokas.Tačiau klubo vadovybė labai greitai susidūrė su didelėmis problemomis. Viena iš jų – geriausi krepšininkai nenorėjo gyventi Vankuveryje. Kai 1999 metais „Grizzlies“ naujokų biržoje antruoju šaukimu pasirinko Steve‘ą Francisą, šis gynėjas gana nepagarbiai atsiliepė apie Vankuverį, o pirmąjį kartą atvykęs į šį miestą pasipiktino, kad vietos gyventojai jo nepažino oro uoste.S.Francisas buvo iškeistas net nepasimatavęs „grizlių“ aprangos, o ši istorija buvo anaiptol ne vienintelė.

„Grizzlies“ buvo sudėtinga prisivilioti stiprių krepšininkų, o be žvaigždžių nevertėjo galvoti nei apie pergales, nei apie žiūrovus...

Per šešis sezonus, kuriuos atstovavo Vankuveriui, komanda laimėjo 101 iš 460 rungtynių, nė karto nepateko į atkrintamąsias varžybas ir tik vieną kartą išvengė paskutinės vietos Vidurio Vakarų pogrupyje. Nė vienas „Grizzlies“ krepšininkas nebuvo pakviestas žaisti NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse.

Kai kurie Šiaurės Amerikos profesionalų klubai išgyvena ir be pergalių, ir be gausaus aistruolių palaikymo, bet „Grizzlies“ iškilo ir kitų kliūčių.

Vankuveryje, kuris kėlė kandidatūrą priimti žiemos olimpines žaidynes, jau buvo įsisiūbavęs olimpinis vajus, krepšinio klubas skaičiavo nuostolius dėl tuo metu smukusio Kanados dolerio kurso (pajamos buvo skaičiuojamos Kanados doleriais, o nemažą dalį išlaidų reikėjo paversti JAV doleriais), o Britų Kolumbijos verslininkai nenorėjo remti „Grizzlies“, nes klubo (beje, kaip ir ledo ritulio „Vancouver Canucks“) savininkas buvo užsienietis – Sietle gyvenęs Johnas McCaw.

1999 metais J.McCaw pardavė krepšinio klubą čikagiečiui Michaelui Heisley. Naujasis savininkas iš pradžių dievagojosi, jog paliks „grizlius“ Vankuveryje, tačiau netrukus paaiškėjo, kad M.Heisley planai visai kitokie.

M.Heisley paskelbus, kad krepšinio klubui kitų namų, norinčių priglausti „Grizzlies“ netrūko. Į eilę išsirikiavo ne tik Memfis, bet ir kitas Tenesio miestas Nešvilis, Luisvilis, Anaheimas, Naujasis Orleanas, Las Vegasas, Sent Luisas, San Diegas.

Nors sporto verslo ekspertai patraukliausiais vadino neseniai naujas arenas pasistačiusių Anaheimo ir Naujojo Orleano pasiūlymus, tai, ką kiti vadino privalumu, M.Heisley požiūriu, buvo trūkumas. „Grizzlies“ savininkas labiau ieškojo miesto, kuris dar tik planavo statyti areną, ir pageidavo tapti naujosios arenos dalininku.

Be to, M.Heisley norėjo įkurdinti „grizlius“ mieste, tuo metu neturėjusiame komandos nė vienoje iš keturių didžiausių Šiaurės Amerikos profesionalų sporto lygų (amerikietiškojo futbolo, beisbolo, krepšinio ir ledo ritulio). Klubo savininko pageidavimus geriausiai atitiko Memfis ir Luisvilis, tačiau galiausiai M.Heisley dėl didesnio vietos verslininkų aktyvumo pasirinko Memfį.

Negalima teigti, kad „Grizzlies“ klubas naujame mieste pradėjo klestėti, tačiau jo bent jau neištiko toks pat likimas, kaip XX amžiaus pabaigoje į Memfį užklydusio amerikietiškojo futbolo klubo. 1997 metais iš Hiustono perkeltas NFL lygos „Oilers“ klubas Memfyje visiškai neprigijo ir jau 1998 metais išsikėlė į kitą Tenesio valstijos miestą Nešvilį bei buvo pervadintas „Tennessee Titans“.

„Grizliai“ karštame ir drėgname Tenesyje gyvena aštuonioliktus metus. Per juos Memfio komanda išgyveno du pakilimo laikotarpius ir dešimt kartų pateko į atkrintamąsias varžybas.Pirmasis pakilimas buvo praėjusio dešimtmečio viduryje, kuomet „Grizzlies“ tris sezonus paeiliui (2004-2006 metais) laimėjo daugiau nei pusę reguliariojo sezono rungtynių ir iškovojo teisę žaisti atkrintamosiose varžybose. Tiesa, atkrintamųjų malonumais Memfis mėgavosi labai trumpai – komanda visus tris kartus jau pirmajame rate pralaimėjo sausu rezultatu 0:4.

Šį dešimtmetį Memfio krepšininkams buvo pavykę dar labiau priartėti prie NBA lyderių. Nuo 2011 iki 2017 metų „Grizzlies“ atkrintamosiose varžybose žaidė net septynis sezonus iš eilės, o 2013 metais sukėlė itin daug triukšmo ir nukeliavo net iki Vakarų grupės finalo.

Tą pavasarį „Grizzlies“ reguliariojo sezono Vakarų grupėje užėmė penktąją vietą ir į atkrintamąsias varžybas žengė neturėdama aikštės pranašumo. Tačiau prastesnė starto pozicija nebuvo kliūtis. Memfio krepšininkai pirmajame etape įveikė „Los Angeles Clippers“ komandą 4:2, antrajame etape nugalėjo „Oklahoma City Thunder“ ekipą 4:1 ir tik Vakarų grupės finale pripažino „San Antonio Spurs“ klubo pranašumą 0:4.

Visos šviesiausios „grizlių“ akimirkos susijusios su brolių Pau ir Marco Gasolių vardais. Memfio komandoje kuris nors iš Gasolių žaidė visus aštuoniolika sezonų. Ir ne šiaip žaidė: iš pradžių Pau, paskui Marcas buvo ryškiausia „Grizzlies“ žvaigždė.

P.Gasolis į „Grizzlies“ atvyko 2001-aisiais – tais metais, kuriais komanda persikėlė iš Britų Kolumbijos į Tenesį. Tiesa, kataloną, kuriam tuo metu buvo 21-eri, naujokų biržoje trečiuoju šaukimu pakvietė ne „Grizzlies“, o „Atlanta Hawks“ klubas. Tačiau P.Gasolis tučtuojau buvo iškeistas į „Grizzlies“ senbuvį Shareefą Abdur-Rahimą.

Memfio klubas šių mainų vaisiais nenusivylė. Jaunasis katalonas Šiaurės Amerikoje sužibėjo jau pirmąjį sezoną. Jis ne tik tapo rezultatyviausiu „Grizzlies“ žaidėju, bet ir buvo išrinktas geriausiu NBA lygos naujoku. Geriausiam debiutantui skirto prizo iki tol nebuvo gavęs nė vienas europietis.

Vėliau komandos draugai dažnai keitėsi, bet P.Gasolis dar kelis sezonus buvo tas krepšininkas, apie kurį sukosi visas „Grizzlies“ žaidimas. Permainos, lyg perkūnas iš giedro dangaus, nugriaudėjo 2008 metų pradžioje, kai per krepšininkų mainus P.Gasolis buvo išsiųstas į „Los Angeles Lakers“ komandą. NBA užkulisiuose tuomet kalbėta, jog mainų iniciatorius buvo „Grizzlies“ savininkas M.Heisley, ketinęs parduoti klubą ir manęs, jog iš „Lakers“ gauti žaidėjai padidins klubo vertę.

„Grizzlies“ gretose vyresnysis Gasolis praleido nepilnus 7 sezonus. Jis žaidė 476 rungtynes ir pelnė 8966 taškus (vid. 18,8 tšk.). Pagal įmestus taškus P.Gasolis šiame klube iki šiol užima ketvirtąją vietą, o pagal rezultatyvumo vidurkį atsilieka tik nuo Sh.Abdur-Rahimo ir Tyreke‘o Evanso.

Gasolio pavardės Memfio komandos žaidėjų sąraše nebuvo tik kelis mėnesius. Per 2008 metų vasarį atliktus mainus „Grizzlies“ klubas už P.Gasolį gavo ne vien tris krepšininkus, bet ir teises į jaunesnįjį Gasolio brolį Marcą, kuris jau buvo pakviestas NBA naujokų biržoje (2007 m. kukliu 48-uoju šaukimu), bet tuo metu dar žaidė Europoje. M.Gasolis tik 2008 metų vasarą žengė vyresniojo brolio pėdomis ir pasirašė sutartį su Memfio klubu.Kai Marcas atvyko į Memfį, atrodė, jog brolių Gasolių mainai nėra lygiaverčiai. Pau dar prieš persikeldamas per Atlantą buvo Eurolygos superžvaigždė. Tuo tarpu Marcas neįsitvirtino „Barcelona“ komandoje ir rungtyniavo Žeronos klube – turėjusiame didelių ambicijų, bet nekėlusiame didelės grėsmės net Ispanijos lygos favoritams.

Vis dėlto laikui bėgant M.Gasolis nutildė juo netikėjusius skeptikus ir tapo dar didesne „Grizzlies“ legenda negu jo vyresnysis brolis. Atstovaudamas Memfio komandai M.Gasolis buvo išrinktas geriausiai besiginančiu NBA krepšininku (2013 m.), pateko iš pradžių į antrąjį (2013 m.), o paskui ir į pirmąjį (2015 m.) NBA geriausių krepšininkų penketą, o svarbiausia – padėjo „grizliams“ iškovoti pirmąsias pergales atkrintamosiose varžybose ir 2013-ųjų pavasarį kartu su Zachu Randolphu, Tony Allenu, Mike‘u Conley vedė komandą į Vakarų grupės finalą.

„Jo indėlis komandai ir miestui nebus pamirštas. Mes jau dabar laukiame tos dienos, kai jis grįš į Memfį ir jo marškinėliai, pažymėti 33 numeriu, bus pakelti į „FedEx Forum“ arenos palubes greta Z.Randolpho ir T.Alleno marškinėlių“, – prieš kelias dienas tvirtino dabartinis „Grizzlies“ savininkas Robertas Pera.Vis dėlto pastaraisiais metais M.Gasolio magija nebeveikė. Nors vidurio puolėjas iš Katalonijos vis dar buvo vienas naudingiausių „Grizzlies“ žaidėjų, pernai Memfio komanda nebepateko į atkrintamąsias varžybas, o ir šiame NBA čempionate smarkiai atsilieka net nuo Vakarų grupės vidutiniokų. Drastiškų pokyčių poreikį pajutusi „Grizzlies“ vadovybė ryžosi kirsti iš peties ir išleido M.Gasolį į Torontą, o už jį gavo ne vien J.Valančiūną, bet ir dar du krepšininkus C.J.Milesą bei Deloną Wrightą.

Memfio komandoje M.Gasolis žaidė 11 sezonų, o atsisveikindamas paliko „Grizzlies“ rekordų knygą išmargintą savo pavardę. 34-erių katalonas yra vienas iš vos dviejų krepšininkų, „Grizzlies“ aprangą vilkėjusių ilgiau nei dešimt metų (kitas – dvyliktąjį sezoną „Grizzlies“ atstovaujantis M.Conley), užima antrąją vietą pagal šioje komandoje žaistas rungtynes (769), pirmąją – pagal pelnytus taškus (11684), atkovotus kamuolius (5942), blokuotus metimus (1135) ir dar kelis statistikos rodiklius.

Broliai Gasoliai Memfyje įspaudė labai ryškius pėdsakus, tad J.Valančiūnui reikės smarkiai pasistengti, kad „Grizzlies“ sirgaliai po daugelio metų savo vaikams pasakotų ne vien katalonišką, bet ir lietuvišką krepšinio legendą.
Rolandas V. Eidvilas | lrytas.lt

ReklamaReklama

Reklaminis skydelis

Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama

Reklaminis skydelis