„Ryto“ aistruolių byla: pasiūlytos bausmės, o vienas fanas išsižadėjo net sirgaliaus vardo (VIDEO)Kauno apylinkės teismas išėjo rašyti nuosprendžio šešiolikai vilniečių – krepšinio komandos „Rytas“ sirgalių, kaltinamų pernai spalį surengus išpuolį prieš nenustatytus „Žalgirio“ gerbėjus. Kauno teisėsaugininkai neslėpė, kad šia byla siekia įrodyti, jog už tokius dalykus baudžiama. Beveik pusei teisiamųjų pasiūlytos juos pribloškusios keturženklės baudos.Spalvinga puokštė

Kaip jau rašyta, visiems kaltinamiesiems viešosios tvarkos pažeidimu, kurių amžius – nuo aštuoniolikos iki 33-ejų metų, tai – pirmoji akistata su Temide. Tik vienas iš jų - beje, ir vienintelis turintis aukštąjį išsilavinimą, dar yra kaltinamas ir plėšimu.

Dauguma jų dirba: du transporto vadybininkai, du barmenai, sandėlininkas, operatorius tarptautinėje kompanijoje, apdailininkas, statybininkas, spaustuvės darbininkas.

Kiti mokosi Vilniaus technologijos ir dizaino kolegijoje arba S.Nėries gimnazijoje. Šios dvyliktokas teisiamųjų kompanijoje – jauniausias. Įvykio metu jis dar buvo nepilnametis.

Vienas tarp teisiamųjų – ir Lietuvos kariuomenės eilinis.

Išpuolis, dėl kurio jie teisiami, įvyko pernai, spalio 7-ąją, – prieš pirmąsias Lietuvos krepšinio lygos rungtynes tarp „Ryto“ ir „Žalgirio“. Nors jos vyko Vilniuje, „Ryto“ sirgaliai užpuolė savo oponentus jų tvirtovėje – Kaune.

Kaip nustatyta, šiam išpuoliui buvo rengtasi. Socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „LR palaikymas“, kuri vėliau buvo panaikinta, tarp „Ryto“ sirgalių, priklausančių skandalingajai „B“ tribūnos grupei, buvo pradėti platinti kvietimai vykti į Kauną – pakabinti plakato prie „Žalgirio“ arenos. Norintieji važiuoti kviesti atvykti prie Vilniaus Savanorių prospekte esančios "Statoil" degalinės. Visi perspėti apsirengti tamsiais drabužiais. Iš minėtos degalinės į Kauną išvykta keturiais automobiliais.

Kaip paaiškėjo atvertus bylą teisme, penktasis ekipažas atvyko tądien iš Alytaus, iš kurio kilęs vienas kaltinamasis. Tarp daugumos prieš teismą dėl šio išpuolio stojusių tikrųjų vilniečių yra ir kilusiųjų iš Jonavos, Panevėžio bei Klaipėdos.
 
Dauguma teisiamųjų šiandien linkę teigti esą sužinojo, kokiu tikslu jie iš tikrųjų tada atvyko į Kauną, tik prie parduotuvės „Rimi“, esančios Savanorių prospekte. Turėta žinių, kad būtent čia renkasi į Vilnių autobusu vyksiantys „Žalgirio“ fanai. Netrukus jie buvo iš pasalų užpulti.Vidurdienio išpuolis

Įvykio liudytojų pasakojimai apie tai, kas tada vidury baltos dienos – apie 14.43 val. vyko minėtoje aikštelėje, iškalbingi. Viena sūnų, ketinusį vykti į Vilnių minėtu „Žalgirio“ fanų autobusu, atvežusi liudytoja pasakojo nuo to, ką išvydo, net bijojusi išleisti savo keleivį iš automobilio.

Link „Rimi“ įėjimo traukė apie 20-ies juodai vilkinčių ir gobtuvais galvas dengiančių atletiško kūno sudėjimo asmenų gauja. Ji buvo ne tik labai organizuota, bet ir disciplinuota. Dalis gaujos narių buvo su kaukėmis. Netrukus ji iš pasalų užpuolė prie „Rimi“ įėjimo stovėjusią perpus mažesnę jaunuolių grupę su „Žalgirio“ atributika.

Kai kurie liudytojai atkreipė dėmesį, kad dauguma šios agresyviai nusiteikusios gaujos narių buvo ir su pirštinėmis. Jiems paleidus į darbą kumščius, kilo nemaža sumaištis, kurios metu vienas iš užpultųjų griebėsi už krauju paplūdusios nosies.

Nė vieno iš nukentėjusiųjų nustatyti nepavyko. Nors teisėsaugininkai ir kreipėsi į „Žalgirio“ sirgalius, kad tokie atsilieptų. Jokio atsakymo nesulaukta.

Užpuolikai nustatyti, remiantis „Rimi“ vaizdo kamerų įrašais. Nors jie ir buvo užsimaskavę bei dengė veidus kaukėmis, gobtuvais, skarelėmis ar šalmais, pavykus identifikuoti vieną kitą, netrukus išvyniotas ir beveik visas siūlų kamuolys.

Be to, grįžtant į Vilnių ir deginant vienoje iš greitkelio aikštelių grobį – iš užpultųjų atimtus kelis šalikus su „Žalgirio“ atributika, su kuriais prieš tai fotografuotasi, primynus juos koja, dauguma viešosios tvarkos pažeidėjų jau buvo be kaukių. Ir šie vaizdai taip pat buvo platinami socialiniame tinkle „Facebook“. Beje, juose užfiksuoti 24 asmenys, nors pavyko patraukti baudžiamojon atsakomybėn tik šešiolika.Mušė ir savus

Keturiolika iš šešiolikos teisiamųjų savo kaltę pripažino. Du neigė.

Nors duodami teisme parodymus, savo kaltę buvo linkę švelninti beveik visi. Esą važiavę tada į Kauną tik pagąsdinti „Žalgirio“ fanų – kad šie nedrįstų atvykti į Vilnių.

Dauguma teisiamųjų tikino ir esą buvę tada tos grėsmingai nusiteikusios minios gale bei nieko niekam nedarę, nes pirmiesiems užpuolus oponentus, šie puolė bėgti, patys pametę savo šalikus, kuriuos beliko susirinkti.

Vienas iš teisiamųjų pasakojo, kaip pats tada tapęs saviškių auka – kai pakėlus nuo žemės „Žalgirio“ šaliką ir šį užsidėjus, buvo palaikytas svetimu ir sulaukęs už tai smūgių krušos.

Tačiau vienas iš teisiamųjų vis dėl to pasakė, ko iš tikrųjų jie tada važiavo į Kauną. Esą išvakarėse internete prie „Ryto“ sirgalių nuotraukos atsirado joje užfiksuotuosius žeminantis užrašas. Iš pastarojo viešame teismo posėdyje paminėtas tik vienas žodis – „verksniai“.

„Norėjome įrodyti, kad mūsų irgi negalima įžeidinėti. Tai buvo mūsų atsakymas į jų veiksmus. Ir, beje, ne vienkartinius“, – teigė šis teisiamasis, kaltinamas sudavęs tada vienam iš oponentų, kuriuos pažinojo iš matymo, į galvą.

Už viešosios tvarkos pažeidimą Baudžiamasis kodeksas numato viešuosius darbus arba baudą, arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki dvejų metų.

Už plėšimą, t. y. svetimo turto pagrobimą, panaudojant fizinį smurtą, – areštą arba laisvės atėmimą iki šešerių metų.

Sprendimas – po mėnesio

Devyni ypač atgailavę teisiamieji paprašė būti atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Tarp laiduotojų yra Vilniaus universiteto dėstytoja – vieno teisiamojo mama. O tarp juos ginančių advokatų – ir buvęs pirmasis Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Juozas Gaudutis.

Kaltinimą šioje byloje palaikęs Kauno apylinkės prokuratūros prokuroras Darius Dziegoraitis, atsižvelgdamas į tai, kad visi devyni prisipažįsta, gailisi ir yra neteisti, sutiko, kad jie būtų atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, tačiau sumokant į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą po 500 eurų.

Kitiems septyniems teisiamiesiems pasiūlytos piniginės baudos. Didžiausios, siekiančios 2550 eurų, – dviem nepripažįstantiems savo kaltės. Šie tai išgirdę prisipažino, kad yra šokiruoti. Nors prokuroras paaiškino, kad tai yra minimalios už jų padarytą nusikaltimą numatytos baudos. Maksimalios siektų 6250 eurų.

Likusiems penkiems, kurie savo kaltę pripažino, pasiūlyta minimalią baudą sumažinti dar trečdaliu – iki 1700 eurų. Nors ir tokios baudos, anot tų, kuriems jos gresia, yra sunkiai įkandamos.

Sirgaliaus etiketės šiandien jau išsižadantis A. Belousovas maldavo atleidimo.

„Tai buvo absurdiška situacija. Seniai nesu jau aistruolis. Maniau, kad vykstame žiūrėti rungtynių ir tiek. Noriu atsiprašyti už galimai padarytą žalą. Prašau atleisti mane nuo baudžiamosios atsakomybės be užstato ir baudžiamojo poveikio priemonių taikymo“, - teigė fanas.

Teisiamųjų advokatai, o jų neturėjo mažuma, prašė teismo ir savo ginamųjų išteisinimo. Esą šie nepadarė jokio viešosios tvarkos pažeidimo.

Teismas savo sprendimą planuoja skelbti gruodžio 12-ąją, 14 val.Greta Čižinauskaitė | Kaunodiena.lt

Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama