Reklaminis skydelis

Kiek rinktinėje bus vidurio puolėjų? Trijų ąžuolų kova

Iki Europos krepšinio čempionato liko 14 dienų, o Lietuvos rinktinės stovykloje vis dar pluša 14 krepšininkų. Laikas tirpsta, o iki pirmenybių starto nacionalinės komandos treneriui Kęstučiui Kemzūrai teks priimti dar vieną sunkų sprendimą - atsisakyti dviejų krepšininkų.

„Kai pagalvoju, kaip dabar būtų gerai, kad FIBA sprendimas pasilikti 14 žaidėjų būtų likęs galioti...“, - po draugiško turnyro Klaipėdoje atsisakęs trijų žaidėjų - Donato Motiejūno, Renaldo Seibučio ir Martyno Gecevičiaus - ištarė K.Kemzūra.

Rinktinės strategas pareiškė, kad su dabartine sudėtimi versis iki paskutinių draugiškų rungtynių. Du krepšininkai, kurie nebus įtraukti į Europos čempionate kovosiančios Lietuvos rinktinės sudėtį, savo pavardes išgirs tik prieš pat čempionatą.

Kiek bus aukštaūgių?

Liepos 18 dieną į pirmąją stovyklą susirinko 20 krepšininkų. Po savaitės krito trys - trečiojoje - lengvojo krašto puolėjo pozicijoje galintys žaisti Deividas Gailius, Artūras Jomantas ir Mindaugas Kuzminskas.

Vėliau krito dar du „mažiukai“, o iš priekinės linijos trauktis turėjo D.Motiejūnas.

Tad rinktinėje šiuo metu - net 7 aukštaūgiai.

K.Kemzūra į pasaulio čempionatą Turkijoje praėjusiais metais vežėsi klasikinį komandos modelį - 5 aukštaūgius ir 7 mažesnius žaidėjus.

Kaip bus šiais metais? Ar tie du krepšininkai, kurie paskutinieji bus „atkabinti“ nuo rinktinės, bus aukštaūgiai?

„Dar nesu apsisprendęs, kiek turėti aukštaūgių - 5 ar 6. Kaip bus - žiūrėsime“, - dėl galutinės rinktinės sudėties kol kas neapsisprendė K.Kemzūra.

Be Dariaus Songailos, Pauliaus Jankūno, brolių Darjušo ir Kšyštofo Lavrinovičiaus, rinktinės stovykloje vis dar pluša trys tik vidurio puolėjo pozicijose rungtyniaujantys krepšininkai.

Viesulu į rinktinę įsiveržęs pasaulio jaunimo čempionas Jonas Valančiūnas, rinktinės senbuvis ir kapitonas Robertas Javtokas bei prieš dvejus metus Europos čempionate Lenkijoje rinktinės lyderiu buvęs Marijonas Petravičius.

Trys pajėgūs vidurio puolėjai - tikra mįslė K.Kemzūrai. Kuriuos pasirinkti? O galbūt į čempionatą vežtis visus tris?

„Gali būti tokia galimybė, bet dabar sunku pasakyti. Galbūt“, - kol kas į spėliones nesivėlė rinktinės vairininkas K.Kemzūra.

Lrytas.lt trumpai apžvelgia trijų vidurio puolėjų galimybes patekti į rinktinės dvyliktuką.

Energija ir patirtis

Pirmiausia - trumpa vidurio puolėjų statistika per draugiškas rungtynes:

Rungtynės su Slovėnija: R.Javtokas - 7 taškai, M.Petravičius ir J.Valančiūnas nežaidė.

Čekija: J.Valančiūnas - 26 taškai ir 11 atkovotų kamuolių, M.Petravičius - 12, R.Javtokas - nežaidė.

Rusija: J.Valančiūnas - 14 taškų, 7 atkovoti kamuoliai, R.Javtokas - 1, M.Petravičius nežaidė.

Ispanija: J.Valančiūnas - 10 taškų, R.Javtokas - 6, M.Petravičius - 5.

Tačiau sausa statistika - ne visas atspindys.

J.Valančiūno debiutas rinktinėje pranoko visus lūkesčius - jo rezultatyvus ir stabilus žaidimas, kovingumas ir degančios akys pagreitina kraujo apytaką rinktinės žaidimo mechanizme.

„Man net keista, kad 19-metis yra naudingiausias ir stabiliausias žaidėjas per pasiruošimo procesą. Po kokių dvejų metų jis taps dominuojančiu „centru“, - įsitikinęs praeityje garsus krepšininkas Sergejus Jovaiša.

„J.Valančiūnas savo judrumu, šoklumu, ilgomis rankomis kompensuoja savo trūkumus. Jis gali kartoti metimus, įkirsti į baudos aikštelę, puikiai sužaisti du prieš du, prisijungti prie greito puolimo. Jis gali atlikti tai, ko negali kiti „centrai“, - kalbėjo krepšinio ekspertas Steponas Kairys.

Olimpinis čempionas Modestas Paulauskas - kiek atsargesnis: „J.Valančiūnas žaidžia labai gražiai, bet negalima jam atiduoti visus 10 balų ir tikėtis, kad jis Europos čempionate žais taip, kaip žaidžia dabar. Juk rinktinės renka medžiagą, analizuoja, žino, ką vienas ar kitas žaidėjas sugeba, ko nesugeba.

Aišku, jis yra labai puikus ir gabus vaikinas - reikia jam padėti veržtis į elitą, ir visomis keturiomis žaisti Europos čempionate.“

Ant atsarginių žaidėjų suolelio prisėdus J.Valančiūnui, jaunatvišką energiją keičia patirtis. M.Petravičius ir R.Javtokas, ko gero, neperšoktų P.Gasolio, tačiau savo sumanumu ir patirtimi sukelia rimtų problemų varžovams.

„Juokinga, kai interneto komentatoriai rašo, jog reikia atsisakyti M.Petravičiaus. Tie, kurie tai sako, neturi jokio supratimo apie žaidimą gynyboje ir puolime, nesupranta, kad yra naudinga turėti žmogų, kuris žaidžia giliai po krepšiu, užsiima geras padėtis, gynyboje užkamšo visas skyles.

Jūs stebėkite, kaip M.Petravičius žaidžia gynyboje - mano supratimu, šiuo metu Lietuvoje jis pagal savo įgūdžius ir meistriškumą yra geriausias „centras“, - įsitikinęs S.Kairys. 

„R.Javtokui trūksta lankstumo, minkšto metimo iš vidutinio nuotolio - jis labiau „jėginis centras“. J.Valančiūnas - įvairesnis. Tik dar nežinau dėl M.Petravičiaus - ar treneris iki galo juo pasitikės. Jis žaidė epizodiškai, po ilgos pertraukos ir traumų - Marijonas turbūt dar nesijaučia taip, kaip turėtų“, - analizavo S.Jovaiša.

Ir skirtingi, ir panašūs

Lietuvos rinktinės treneriai ir treniruotėse, ir rungtynėse atidžiai seka kiekvieną žaidėjų judesį. Ypač skvarbus žvilgsnis - po krepšiais, kur grumiasi vidurio puolėjai.

„Jie visi kažkuo panašūs, bet kartu - ir skirtingi. Sprendžiant pagal jau sužaistus mačus, Jonas gerai atrodė rungtynėse su čekais ir su rusais. Su ispanais galbūt jam buvo sunkiau.

R.Javtokas su Ispanijos rinktine sužaidė neblogai, o M.Petravičius nežaidė su slovėnais ir rusais, bet rungtynėse su ispanais neblogai gynėsi. Tiesa, buvo keletas akimirkų, kai jis neatsitvėrė nuo žaidėjo - galbūt jam sunkiau žaisti prieš judresnį varžovą.

Bet jei šalia yra „sunkūs centrai“ , ten jis yra naudingesnis. R.Javtokas kol kas sunkiai randa vietą, bet su ispanais parodė tą energiją, kurią aš ir noriu matyti“, - dėstė K.Kemzūra.

41-erių specialistui pasirinkimas iš priekinės linijos krepšininkų būrio - daugiau nei didelis. Net jeigu bus nuspręsta pasilikti du vidurio puolėjus, atsargą treneriai turės - penktaisiais numeriais gali žaisti broliai Lavrinovičiai, esant reikalui - ir D.Songaila.

„Jeigu žaistų du vidurio puolėjai, kažkuriam iškritus gelbėtis būtų kuo - yra ir broliai Lavrinovičiai, esant būtinybei penktuoju numeriu gali sužaisti ir D.Songaila. Tiesa, tokiu atveju reikėtų keisti gynybos sistemą ir kitaip modeliuoti žaidimą.

Nors tai ne visada pasiteisina - rungtynėse su slovėnais penktuoju numeriu sužaidus D.Lavrinovičiui gavome į vienus vartus. Toks variantas nepasiteisino. O dvikovose su ispanais, jeigu kovosime dėl aukščiausių vietų, dviejų vidurio puolėjų gali neužtekti“, - svarstė S.Jovaiša.

Krepšininkai nespėlioja

Patys krepšininkai lieja prakaitą aikštėje ir treniruoklių salėje, o išskaičiavimais ir statistika galvos sau neapkrauna. Ir supranta - vieta dvyliktuke niekam negarantuota.

„Oi, čia tikrai ne man spręsti. Aš tik dirbu savo darbą, žaidžiu ir bandau pasirodyti kuo geriau. Tikrai nesu dvyliktuke - yra 14 žmonių ir turiu kuo labiau pasistengti“, - teigė J.Valančiūnas.

„Kiekvienas turi savo stiprybes ir silpnybes. Aš labiau mėgstu kontaktinį krepšinį. Iš vienos pusės mes visi esame kažkuo panašūs, iš kitos pusės vienas aukščiau šoka, kitas labiau žaidžia kontaktinį krepšinį. Bet tik treneriai atsakys, kurie iš jų verti likti pagrindinėje sudėtyje. Ne aš.

Aišku, komandoje turi būti kažkoks balansas tarp aukštaūgių ir mažesnių žaidėjų. Bet vėlgi - čia trenerių pasirinkimas“, - antrino M.Petravičius.

31 metų 207 cm ūgio šilutiškis yra rimčiausias ir stipriausias treniruočių partneris J.Valančiūnui.

„Sunkiausia grumtis su M.Petravičiumi. Jis - labai galingas krepšininkas“, - tikino vyrų rinktinės debiutantas.

Uteniškis stebina savo konkurentus išskirtiniu atletiškumu, kovingumu, kuris priverčia paplušėti kitus rinktinės vidurio puolėjus.

„J.Valančiūnas yra atletiškesnis, o R.Javtokas yra fiziškai stipresnis, todėl su kiekvienu kovojant reikia įdėti daug fizinių jėgų. Reikia juos abu „atsitverti“ ir stipriai gintis“, - sakė M.Petravičius.

Jis taip pat jau pajuto, kad J.Valančiūno kūne slypi didžiulis talentas.

„Jonas yra labai talentingas, nori dirbti, stengiasi, turi gerus fizinius duomenis. Su tokia medžiaga jis gali tapti labai geru krepšininku. Svarbiausia yra klausyti trenerio - įvykdyti trenerio reikalavimus ir juos įvykdyti, o ne tik pasiklausyti ir toliau daryti savo“, - įsitikinęs M.Petravičius.

Kiek jų bus?

Į klausimą, ar yra tikimybė, kad čempionate žais visi trys vidurio puolėjai, K.Kemzūra tikslaus atsakymo dar nepateikia: „Tokia galimybė gali būti, bet dabar sunku pasakyti. Galbūt.“ 

Krepšinio ekspertai atsakymą jau beveik žino.

„Mano manymu, visi trys turėtų būti dvyliktuke. J.Valančiūno staigmena, kad jis jau ir su vyrais gali rungtyniauti. Jeigu R.Javtokas greitai prisirinks pražangų, J.Valančiūnui neužteks fizinių jėgų kautis su vyrais, trečias vidurio puolėjas būtų reikalingas“, - įsitikinęs S.Jovaiša.

„Jeigu aritmetika leistų, į pagrindinę sudėtį pasiimčiau visus tris vidurio puolėjus - J.Valančiūną, M.Petravičių ir R.Javtoką. Tada nebijočiau prasižengti baudos aikštelėje, galėčiau sau leisti tokių dalykų, kokių negalėčiau turėdamas du vidurio puolėjus.

M.Petravičius sugeba tai, ko neatlieka nei J.Valančiūnas, nei R.Javtokas. Visi trys vidurio puolėjai yra verti žaisti dvyliktuke“, - antrino S.Kairys.

„Čia yra trenerių strategija - numatyti žaidimo planą daugiau panaudojant „centrus“ ir turėti atsargą traumų atveju. Jie gali turėti ir du, ir tris vidurio puolėjus“, - teigė M.Paulauskas.

 

Tautvydas Mikalajūnas | lrytas.lt
ReklamaReklama

Reklaminis skydelis

Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama