Koks bus artėjantis Europos čempionatas? (Grupių apžvalga)

Laikrodžiai skaičiuoja paskutines valandas iki vieno didžiausių įvykių Lietuvos istorijoje – Europos krepšinio čempionato. Jo lietuviai laukia su džiaugsmu ir su nerimu dėl Lietuvos rinktinės pasirodymo. Vis dėlto, ką mūsų komanda gali čempionate? Ir kokio pajėgumo yra kitos rinktinės? Pralaimėjimų rengiantis čempionatui patyrė ne tik Lietuva, kontroliniai mačai buvo nesėkmingi daugeliui pajėgių komandų.

A grupė

Šioje grupėje Senojo žemyno pirmenybių kovos pradės Lietuvos, Ispanijos, Turkijos, Didžiosios Britanijos, Lenkijos ir Portugalijos rinktinės.

Grupės favoritė – Europos čempionės titulą ginanti Ispanijos rinktinė. Seniai Ispanijos rinktinės sudėtyje nerungtyniavo tiek daug žvaigždžių. Galima sakyti, kad tai Ispanijos „svajonių komanda“. Šalies garbę gins broliai Gasoliai, Juanas Carlosas Navarro, jaunasis įžaidėjas Ricky Rubio, natūralizuotas afrikietis Serge‘as Ibaka, vardinti galima būtų ir toliau, visos Ispanijos žaidėjų pavardės yra puikiai žinomos tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje.

Tačiau ar žvaigždžių komanda gali būti vieninga ir žaisti kartu? Draugiškų varžybų maratone ispanai sužaidė aštuonias kontrolines varžybas, septynias, žaistas namie, jie laimėjo. Tačiau atvykę į Lietuvą naujoje „Žalgirio“ arenoje krito ir išdidieji ispanai. Verdiktas – žvaigždes gali įveikti iš vien žaidžiančios komandos dvasia. Ar tai pavyks Lietuvai pamatysime rugsėjo 4-ą dieną grupės varžybose.

Kita pajėgi komanda, žaisianti A grupėje – Turkijos rinktinė. Pasirengimo etape turkai buksavo. Iš devynių kontrolinių rungtynių jie laimėjo penkias. Tačiau pralaimėjimai rintinei buvo ypač skaudūs. Pavyzdžiui, namuose turkai pralaimėjo graikams rezultatu 38:62. O pergalės neužtikrintos – jie tik ketvirtajame kėlinyje palaužė Belgiją, po pratęsimo – Ukrainą.

Nepaisant to, tikrasis Pasaulio vicečempionų žaidimas turėtų atsiskleisti čempionate. O Turkijos rinktinės dvyliktuke daug žinomų pavardžių: Hedo Turkoglu, Omeras Onanas, Omeras Ašikas, Ersanas Ilyasova, jaunasis vidurio puolėjas Enesas Kanteris. 

Lietuvos rinktinei nelengvas iššūkis – atsiriboti nuo aplinkinių lūkesčių bei spaudimo ir pamiršti visas nesėkmes, patirtas draugiškų varžybų etape. Pagal kontrolinių varžybų etapo rezultatus Lietuva užima tik tryliktą vietą. Iš devynių rungtynių iškovojusi vos keturias pergales. Tačiau veikiausiai niekas Lietuvoje neabejoja, kad galutinė čempionato vieta bus žymiai aukštesnė nei ši.

Anot vyriausiojo trenerio Kęstučio Kemzūros ir daugumos krepšininkų, pagrindiniai rinktinės tikslai – pagerinti gynybą, susitvarkyti su dideliu klaidų skaičiumi, laimėti kovą dėl atšokusių kamuolių ir pagaliau snaiperiams atrišti krepšį bei pradėti pataikyti tolimus metimus. Kai kurie krepšininkai tai įvardina kaip sportinio pykčio stoką, todėl į Panevėžio „Cido“ arenos aikštelę jie turėtų išeiti labai pikti. Ar viskas pavyks pamatysime jau netrukus pirmose grupės rungtynėse su britais.

Kita A grupės varžovė – Didžiosios Britanijos rinktinė. Britai savo sudėtyje turi Čikagos „Bulls“ puolėją Luolą Dengą, taip pat Malagos „Unicaja“ krepšininką Joelį Freelandą ir veteraną, vidurio puolėją Robertą Archibaldą. Tačiau prieš pat čempionatą gavo spaudų antausį nuo Latvijos rinktinės. Rezultatu 74:51 latviai palaužė D. Britaniją. Apskritai, britai užima 16-ą pasirengimo etapo vietą – iš aštuonių rungtynių iškovojo vos dvi pergales: prieš olandus ir kinus.

Lenkija, čempionato kovas pradėsianti šioje grupėje, draugiškų varžybų cikle anaiptol neblizgėjo – iškovojo vos dvi pergales prieš Bosnijos ir Hercegovinos bei Bulgarijos rinktines. Be to, Lenkijos rinktinė prieš čempionatą patyrė nemažai nuostolių. Dabartiniai Lenkijos rinktinės lyderiai: natūralizuotas amerikietis Tomasas Kelatis, aukštaūgis Symonas Ševčykas ir gynėjas Lukašas Košarekas.

Paskutinė A grupės rinktinė – Portugalija. Ji užėmė antrą vietą atrankos į Europos čempionatą turnyre. Portugalijos rinktinė kovodama dėl pirmos turnyro vietos rezultatu 78:86 antrą kartą pralaimėjo Suomijai. Dvi pergales portugalai iškovojo prieš Vengrijos rinktinę. Portugalijos rinktines lyderiai: Žuao Santošas, Migelis Miranda, Filipė da Silva.

B grupė

Šioje čempionato grupėje kovos Serbijos, Prancūzijos, Italijos, Latvijos, Vokietijos ir Izraelio rinktinės. Jei Lietuvos rinktinei grupės etape seksis gerai, su trimis šios grupės komandomis ji susitiks antrajame čempionato etape Vilniuje.

Šioje grupėje gali nutikti bet kas. Sunku prognozuoti grupės lyderį, tačiau pasiruošimo etape geriausiai sekėsi Prancūzijos rinktinei. Ji vienintelė sužaidė dešimt draugiškų rungtynių ir pralaimėjo vos vieną kartą – Europos čempionei Ispanijos rinktinei rezultatu 53:77.

Didžiausia Prancūzijos rinktinės žvaigždė – Tony Parkeris. Tačiau dvyliktuke yra ir kitų žymių krepšininkų: Nando De Colo, Nicolas Batumas, Borisas Diawas.

Europos vicečempionai Serbai taip pat mėgins įrodyti, kad yra geriausi krepšininkai Europoje. Ši rinktinė irgi surinko nemažai krepšinio žvaigždžių: Milošas Teodosičius, Nenadas Krstičius, Kosta Perovičius, Duško Savanovičius ir Milanas Macvanas. Serbams padės ir Vilniaus „Lietuvos ryto“ įžaidėjas Aleksandras Rašičius. Tačiau pasirengimo etape Serbijos žvaigždėms ne visada sekėsi puikiai. Krepšininkai sužaidė vienuolika varžybų, patyrė keturis pralaimėjimus.

Dirkas Nowitzki – ryškiausia visų laikų Vokietijos krepšinio pažiba sugrįžo į rinktinę ir padės vokiečiams kopti į Europos krepšinio olimpą. Draugiškų varžybų etape Vokietija ir su Dirku patyrė tris pralaimėjimus, vieną kartą 56:69 buvo nušluota Graikijos krepšininkų. Vokietija yra viena iš tų komandų, kurios remiasi į vieną žaidėją, ar Nowitzkio pastangų užteks čempionatui laimėti? Pamatysime jau netukus.

Italijos rinktinės jau seniai nematėme didžiojoje krepšinio arenoje. Dabar – puiki proga grįžti į elito sąrašus. Rinktinę į priekį veda kylančios Eurolygos žvaigždės Andrea Bargnani ir Danilo Gallinari. Draugiškų rungtynių maratone Italams sekėsi neblogai, ji pasiekė vieną geriausių rezultatų Europoje – sužaidė vienuolika varžybų ir suklupo vos du kartus.

Izraelio rinktinė turi kelis lyderius, rungtyniaujančius Izraelio čempionų Tel Avivo „Maccabi“ klube tai – Davidas Blu ir Lioras Eliyahu. Izraelio rinktinė, taip pat kaip ir lietuviai, iš devynių sužaistų draugiškų rungtynių iškovojo keturias pergales.

Paskutinė B grupės dalyvė – Latvijos rinktinė. Tai vienintelė grupės komanda, su kuria draugiškų varžybų cikle jėgas išbandė Lietuvos rinktinė. Lietuviai nugalėjo latvius rezultatu 95:75. Latvija pasirengimo etape žengė labai neužtikrintai ir iš devynių rungtynių pergale džiaugėsi tik du kartus. Komanda palaužė gruzinus ir britus. Rinktinės lyderiai: Janis Strelniekas, Davis Bertanis, Marekas Mejeris, Artūras Bėržinis.

C grupė

Čempionato C grupėje susikaus Graikija, Bosnija ir Hercegovina, Makedonija, Kroatija, Suomija, Juodkalnija.

Grupė – beveik Adrijos lyga. Net keturios rinktinės priklauso buvusių Jugoslavijos valstybių blokui ir yra kaimynės, todėl kova tarp jų bus itin atkakli. Lietuva nei su viena iš šių valstybių pasirengimo etape nesusitiko.

Draugiškų varžybų maratone geriausiai sekėsi Kauno „Žalgirio“ stratego Iliaso Zouroso  treniruojamai Graikijos rinktinei. Ji sužaidė aštuonias draugiškas rungtynes, pralaimėjo vos vieną kartą. Rinktinės dvyliktuke gausu žinomų pavardžių: Ioannis Bourousis, Kostas Papanikolaou, Nikolaos Zisis, Antonios Fotsis, Vasilis Xanthopoulos, Nickas Calathes. Tačiau ši rinktinė patyrė nemaži nuostolių, joje nežaidžia Eurolygos naudingiausias žaidėjas Dimitris Diamantidis, taip pat graikų milžinas Sofoklis Schortsanitis  bei Vassilis Spanoulis.

Kroatijos rinktinei padės Lietuvos aistruolių mylimas, į Kauno „Žalgirio“ klubą sugrįžęs Marko Popovičius. Todėl ši rinktinė Alytuje neabejotinai sulauks išskirtinio lietuvių palaikymo. Taip pat su Kroatijos marškinėliais rungtyniaus Marko Tomasas, Bojanas Bogdanovičius ir jaunasis puolėjas Ante Tomičius.

Bosnijos ir Hercegovinos rinktinės garbę gins buvęs Vilniaus „Lietuvos ryto“ puolėjas Kenanas Bajramovičius  bei Viktorijos „Caja Laboral“ žvaigždė, tolimų metimų specialistas Mirza Teletovičius. Šiems krepšininkams ir visai rinktinei pasirengimo etape sekėsi tikrai blogai – iš devynių sužaistų rungtynių jie patyrė septynis pralaimėjimus.

Makedonijos rinktinėje šiame čempionate rungtyniaus nemažai gerų žaidėjų. Vienas iš jų „Lietuvos ryto“ naujokas, vidurio puolėjas Predragas Samardžiskis. Taip pat Eurolygoje rungtyniaujantys Bo McCalebbas ir Vlado Ilievskis.

Kita grupės dalyvė – Juodkalnija. Jos garbę gins dar vienas buvęs sostinės ekipos krepšininkas Milko Bjelica. Omaras Cookas, Nikola Pekovičius ir Nikola Vučevičius taip pat pateko į galutinį rinktinės dvyliktuką. Tačiau Juodkalnijos rinktinei, kaip ir daugumai kitų buvusios Jugoslavijos komandų, pasirengimas čempionatui nebuvo sėkmingas. Ji iškovojo tris pergales.

Suomija – paskutinę sekundę į čempionato traukinį įšokusi komanda. Atrankiniame turnyre į Europos čempionatą Suomija buvo visa galva aukštesnė už savo varžoves Portugaliją ir Vengriją.

D grupė

Paskutinė čempionato grupė, anot daugelio krepšinio specialistų, silpniausia grupė. Joje rungtyniaus Rusijos, Ukrainos, Gruzijos, Slovėnijos, Belgijos ir Bulgarijos komandos.

Čia favoričių statusą neabejotinai užima Rusijos ir Slovėnijos rinktinės. Abejoms komandoms Lietuva pralaimėjo abi kontrolines rungtynes.

Rusijos rinktinėje pagrindiniai ramsčiai yra: Viktoras Khryapa, Andrėjus Vorontsevičius, Timofėjus Mozgovas ir be abejo Andrėjus Kirilenka. Lietuvos rinktinės treneris K. Kemzūra sakė, kad Rusija yra pats nepalankiausias varžovas Lietuvai ir ne tik jai. Kodėl? Matyt, dėl neblogos gynybos, draugiškų varžybų etape Rusija į savo krepšį praleido vidutiniškai po 72,6 taško, palyginimui Lietuva – 80,6. Taip pat dėl vieno geriausių Europoje stratego Davido Blatto, kuris vadovauja ir Eurolygos vicečempionams – Tel Avivo „Maccabi“.

Slovėnijos rinktinės dvyliktuke galime pamatyti buvusio Kauno „Žalgirio“ vidurio puolėjo Mirzos Begičiaus pavardę. Pusę sezono ant Madrido „Real“ suolelio praleidęs krepšininkas dabar ištroško krepšinio ir antrosiose draugiškose rungtynėse prieš Lietuvos krepšininkus pademonstravo solidų krepšinį. Taip pat Slovėnijos rinktinėje rungtyniaus Goranas Dragičius, Zoranas Dragičius, Jaka Lakovičius, Erazemas Lorbekas.

Gruzijos rinktinė vos nesukūrė sensacijos paskutinėse draugiškose rungtynėse prieš Lietuvos komandą. Tuomet gruzinai Vilniuje rezultatu 80:88 nusileido lietuviams. Išskirtinė Gruzijos rinktinės žvaigždė Atlantos „Hawks” vidurio puolėjas Zaza Pachulija.

Belgijos rinktinė iškovojo keturias pergales pasiruošimo Europos čempionatui etape. Rinktinės treneris nusprendė į galutinį komandos dvyliktuką neįrašyti Los Andželo „Lakers“ vidurio puolėjo, buvusio NBA čempiono Didiero Mbengos. Tai parodo, kad belgams svarbiausia ne žvaigždės, o komanda.

Ukrainos rinktinei neprastai sekėsi pasiruošimas čempionatui. Iš dešimt sužaistų rungtynių pusę jų rinktinė laimėjo. Ukrainiečiai remiasi „Azovmash“ vidurio puolėju Oleksiy Pecherovu ir Serhiy Lishchuku, žaidusiu Valencijoje. Taigi, jų žaidimas paremtas kova baudos aikštelėje.

Paskutinė grupės dalyvė – Bulgarija. Komandos pasiruošimas čempionatui buvo košmariškai prastas – jie laimėjo vos dvi rungtynes, sužaidė dešimt mačų.

 

Birutė Davidonytė | BasketZone.lt

 Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama