Eurolyga šoka pagal rusišką muziką

Rusų noras diriguoti Europos krepšinio paradui iškreipė Lietuvos krepšinio lygos (LKL) situaciją. Išskirtinio Eurolygos pripažinimo staiga sulaukusi rusų organizuojama VTB Vieningoji lyga grasina LKL prestižui, per jėgą į savo pusę tempdama stipriausius mūsų klubus - Kauno "Žalgirį" ir Vilniaus "Lietuvos rytą".

Šią savaitę LKL prezidentas Šarūnas Kliokys dalyvavo ULEB sesijoje Barselonoje ir ten išgirdo stulbinamą naujieną - nuo 2013 metų norima iš Kauno "Žalgirio" atimti Eurolygos A licenciją, ją bus galima išsikovoti... VTB Vieningosios lygos varžybose. Nors šis projektas dar nepatvirtintas, toks Eurolygos pataikavimas rusams sukėlė lietuvių pasipiktinimą.

"Nebežinau, ką pasakyti. Mane Eurolygos prezidentas Jordi Bertomeu asmeniškai patikino, kad Lietuva savo licencijų nepraras, tačiau nori, kad jos būtų dalijamos Vieningojoje lygoje. Pasakiau, kad esu kategoriškai prieš mūsų nacionalinio čempionato nuvertinimą", - grįžęs iš Barselonos kalbėdamas su LŽ piktinosi Š.Kliokys.

Rusų užmojus nesunku nuspėti. Jei Eurolygos licencijos bus dalijamos Vieningosios lygos varžybose, stipriems Rusijos klubams atsiras galimybė padidinti savo kvotą prestižiniame turnyre. Be to, LKL varžybos taptų nebereikšmingos.

 - Ar "Žalgiris" neteks A licencijos? - LŽ paklausė Šarūno Kliokio.

- Vienuose dokumentuose parašyta, kad nepraras, kituose - priešingai. Nežinau, kuo tikėti. Esu prieš tai, kad Lietuvos klubai žaistų visą Vieningosios lygos sezoną. Juk reikia koncentruotis ir į Europos taurių varžybas.

 - Ar sunku bus išsikovoti teisę, kad Eurolygos licencijos ir toliau būtų dalijamos LKL?

- Mes dėl to kovojame jau penkerius metus dar nuo tada, kai Rusijos krepšinio federacijai vadovavo Sergejus Černovas. Jau tada jis spaudė Eurolygą. Lenkų pozicija yra griežta - jie reikalauja vienos Eurolygos licencijos, tačiau nenori, kad jų klubas žaistų Vieningojoje lygoje. Yra daug neaiškumų Barselonoje kalbėjome, kad reikia priimti Ukrainos ir Latvijos krepšinio lygas į ULEB ir taip stiprinti nacionalinių čempionatų įtaką. Visi supranta, kad svarbiausios varžybos yra nacionalinės pirmenybės, po to - Europos taurių varžybos. Vieningąją lygą bandoma stiprinti dirbtinai, nepaisant kitų nuomonių.

 - Taigi, Rusija daro didelį spaudimą Eurolygai?

 - J.Bertomeu sako, kad jis atstovauja klubų interesams ir bando įtikinti, kad jiems naudinga žaisti Vieningojoje lygoje. Bet kodėl - nepaaiškina. Vieningoji lyga yra ne kas kita kaip Rusijos čempionatas. Tik vadinasi VTB. O mūsų čempionatas vadinasi BEKO LKL. Tad kodėl iš jo nepašalinus silpnesnių komandų ir vietoj jų nepakvietus Maskvos CSKA su "Chimki"? Juk būtų tas pats.

Ne mažiau keisti Vieningosios lygos formavimo principai. Kodėl į lygą nepakvietus po 2-3 stipriausius klubus iš Rusijos, Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos? Bet čia turime 10 rusų komandų, o apie jas lipdomi tie, kurie turi Eurolygos licencijas. Po kelerių metų bus pasakyta: vyrai, jūs nesugebate užimti prizinių vietų, todėl nuo šiol licencijas atiduosime pirmosioms komandoms. Ir pasiims licencijas sau.

 - Įmanomas absurdiškas variantas, kad "Žalgiris" ir "Lietuvos rytas" LKL kovotų tik nuo atkrintamųjų varžybų?

- Apie tai diskutavome su Lietuvos krepšinio federacija ir visų nuomonė vieninga: to būti negali. Dar prieš metus apie tai kalbėjau su J.Bertomeu. Ir jis pripažino nacionalinių pirmenybių svarbą. Pats stebėjosi, kad Europos taurės varžybos praranda savo identitetą, kai "Lietuvos rytas" su "Chimki" keturis kartus susitinka kitame turnyre. Ir staiga J.Bertomeu nuomonė apsivertė aukštyn kojomis. Aišku - jis patiria milžinišką spaudimą.

 - Kas bus toliau?

- Padiskutavome ir išsiskirstėme. Reikia sužinoti, kokia yra "Žalgirio" ir "Lietuvos ryto" pozicija, diskutuosime su šiais klubais. Svarbu, kad klubų pozicija būtų aiški ir vieninga. Tuomet lengviau siekti tikslo. Jei lietuviai atsisakys žaisti Vieningojoje lygoje, jos galimybės tobulėti labai sumažės.

 

 

Vilmantas REMEIKA | "Lietuvos žinios" (lzinios.lt)

Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama