Reklaminis skydelis

Paieška
Apsilankyk!

Nuorodos

MyPlan.lt - interneto ir TV tiekėjai

Apie krepšinio gimimą – paties jo išradėjo J. Naismitho žodžiaisKrepšinio išradėjas Jamesas Naismithas 1939-ųjų pradžioje į Niujorką turėdamas keletą užduočių darbotvarkėje. Viena iš jų – trumpas interviu laidai „Mes, žmonės“, kurios įrašas neseniai aptiktas radijo stoties WOR-AM archyvuose.Šis neilgas interviu gali būti apskritai vienintelis J. Naismitho balso įrašas, rašo nytimes.com. Jį aptikti pavyko tik tada, kai Michaelas J. Zogry pradėjo daryti tyrimą knygai apie religijos įtaką J. Naismitho gyvenimui.

Beveik trijų minučių trukmės įraše, transliuotame 1939 m. sausio 31 d., J. Naismithas prisiminė pirmąsias krepšinio rungtynes, 1981-aisiais žaistas Masačusetse (kur dabar yra Springfildo koledžas), kai studentus į vidų suginė prastas oras. Rungtynės tapo necivilizuotomis grumtynėmis, mažai panašiomis į dabartinį krepšinį.

Naujausia NBA Atributika - Superfanas.lt

„Parodžiau jiems du pintus krepšius, pakabinau juos abiejuose salės galuose, ir pasakiau, kad reikia mesti kamuolį į priešininkų komandos krepšį, – pasakojo J. Naismithas. – Sušvilpiau švilpuku, ir prasidėjo pirmosios krepšinio rungtynės.“„Visgi „vaikinai ėmė stumdytis, spardytis ir susikabinę kumščiuotis, – pasakojo J. Naismithas. – Galiausiai žaidimas virto peštynėmis sporto salėje ant grindų.“ Sužalojimai: kelios mėlynės, vienas išniręs petys, vienas žaidėjas nuo smūgio prarado sąmonę.

„Buvo tikros grumtynės“, – sakė krepšinio pradininkas laidos vedėjui Gabrieliui Heatteriui.

Norėdamas ištobulinti šią sporto šaką, J. Naismithas pakeitė kelias taisykles.

„Svarbiausia taisyklė – kad nebūtų bėgama laikant kamuolį, – sakė jis, turėdamas omenyje tai, kas tapo trečia taisykle iš 13-os. – Tada liovėsi stumdymaisi ir muštynės. Sužaidėme pagal tas taisykles ir nebuvo nė vieno nukentėjusio.“J. Zogry‘is pabrėžė, kad pokalbio įrašas „atmeta mintį, jog J. Naismithas parašė visas 13 taisyklių iš karto. Jis sako, kad pirmos rungtynės buvo laboratorinis bandymas ir kad jis patobulino taisykles pagal pačias rungtynes“.

Lapkritį, kai J. Naismitho anūkas Jimas lankėsi Lorenso universitete, J. Zogry‘is davė jam paklausyti senelio (kuris mirė 1939-ųjų lapkritį, būdamas 78 m. amžiaus) interviu įrašą. 79-erių J. Naismithas klasė interviu ir kikeno, išgirdęs, kaip senelis pasakoja apie patobulinimus.

„Kai supranti, kad tai, ką sukūrei, nėra tobula, padarai patobulinimų“, – šyptelėjo inžinierius Jimas.

„Labai džiaugiausi išgirdęs jo balsą, nes iki tol nebuvau girdėjęs. Balsas kiek aukštesnis nei maniau, – sakė krepšinio pradininko anūkas, – Dabar esu senesnis, nei jis buvo tada. Labai įkvepia, kai girdi šitokį gyvą tokio amžiaus žmogaus balsą.“

Jamesas Naismithas yra istorinė figūra Kanzaso universitete – jis buvo pirmasis krepšinio treneris. Du mašinėle atspausdinti lapai su jo krepšinio taisyklėms prieš penkerius metus aukcione buvo parduoti už 4,3 mln. dolerių, o paskui paaukoti universitetui. Dokumentai greitai bus demonstruojami naujame pastate Lorenso studentų miestelyje.J. Zagory‘o teigimu, išgirdus J. Naismitho balsą, susidaro ryškesnis įspūdis apie šį išskirtinį žmogų – kuklų, norintį likti nepastebėtu.

J. Zogry‘is, kaip Kanzaso universiteto religinių studijų profesorius ir vietinių gyventojų tyrimų centro direktorius, ilgai ieškojo J. Naismitho audio įrašo po archyvus, kol galiausiai rado jį Kongreso bibliotekos archyve.

Praėjusio amžiaus ketvirto dešimtmečio viduryje radijo stotys įrašinėjo laidas į lakuotus diskus, kuriuos buvo galima ilgai saugoti. Diskų kolekciją 1984 m. bibliotekai padovanojo buvęs radijo stoties WOR savininkas, vėliau diskai buvo perrašyti į magnetines juostas, o galiausiai – į skaitmeninio formato laikmenas.

„Ankstesnis nei 1935 m. įrašas apskritai būtų retenybė, – pažymėjo Kongreso bibliotekos Įrašų skyriaus vadovė Gene DeAnna.

1939-ųjų savo viešnagės Niujorke metu, likus pusmečiui iki savo mirties, J. Naismithas pasakė ir kalbą rašantiesiems apie krepšinį. Joje kanadietis pasmerkė modernias tendencijas, kaip antai, aikštės gynyba, jo išrastame sporte. Jo teigimu, tai lėtina žaidimą.

„Kartais geriau nežiūrėčiau krepšinio“, – tuomet ištarė jis su baime, taip tarsi išpranašaudamas NBA lygos požiūrį į šią gynybos sistemą.DELFI.lt ir Krepsinis.ltReklamaReklama

Reklaminis skydelis

Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklaminis skydelis

Reklama