Reklaminis skydelis

„Žalgirio“ akistata su tironu iš Serbijos: treneriu, užknisusiu patį Š. JasikevičiųKauno „Žalgirio“ krepšininkai šį vakarą Eurolygos rungtynėse namie priims „Barcelonos“ atstovus, tačiau bene įdomiausia akistata vyks už aikštelės ribų. Kauniečių strategas Šarūnas Jasikevičius pirmą kartą per savo trenerio karjerą stos į kovą prieš Svetislavo Pešičiaus vadovaujamą ekipą – to paties serbo, su kuriuo prieš 15 metų Katalonijoje išgyveno bene labiausiai dviprasmišką savo karjeros sezoną.Tuomet 26-erių lietuvis pradėjo trečiąjį sezoną savo svajonių mieste – Barselonoje, kurią pamilo dar būdamas paaugliu, kai lankėsi ten su Kauno krepšinio mokyklos komanda. Praleidęs du pirmuosius savo profesionalo karjeros sezonus Vilniuje ir Liublianoje Šaras pasinaudojo pačia pirma proga pasirašyti sutartį su „Barcelona“, o dėl to, kaip pats sakė savo autobiografinėje knygoje „Laimėti neužtenka“, įžaidėjas „iš džiaugsmo netvėrė savo kailyje“.

Sutarties pasirašymas su „Barca“ Š. Jasikevičiui buvo svajonės išsipildymas, virtęs realybe. Ir Šaras gyveno toje svajonėje – dvejus ateinančius metus mėgavosi žaidimu saulėtoje Katalonijoje. Tiesa, rezultatų prasme „Barcelona“ tais metais nežibėjo – nors pirmojo Šaro sezono komandoje metu laimėjo tiek Ispanijos čempionatą, tiek taurę, antrajame šių trofėjų apginti nesugebėjo. Tuo tarpu Eurolygoje „Barca“ abu kartus liko toli nuo stipriausių ekipų.

Viskas pasikeitė 2002-aisiais, kai komandos vadovai nusprendė ekipos vairą patikėti ne kam kitam, o tam pačiam S. Pešičiui – tuo metu 54-erių metų specialistui, ką tik su gimtosios Serbijos rinktine laimėjusiam du aukščiausio lygio turnyrus – Europos ir pasaulio čempionatus.

Barselonoje tais metais lūkesčiai augo – 2003 m. Eurolygos finalo ketvertas turėjo būti surengtas būtent šiame mieste, o be S. Pešičiaus, ekipą papildė ir kita Serbijos superžvaigždė – karjeros pike tuo metu buvęs Dejanas Bodiroga, be aukso medalių su rinktine, 2002-aisiais, atstovaudamas Atėnų „Panathinaikos“, triumfavęs ir Eurolygoje.Dideles investicijas į artėjančio sezono komandą metę „Barcos“ vadovai bėgant laikui nenusivylė, tačiau Šarui tokie pokyčiai bei S. Pešičiaus atėjimas buvo lengvas šokas. Savo knygoje įžaidėjas iš Lietuvos pripažino, kad „nuo pirmųjų dienų serbo vadovaujamoje komandoje jis pasijuto lyg pragare“.

„Savo fizinio pasirengimo pratimais jis išsunkė visiems mums kraują. Man tai priminė grįžimą prieš Sagadino (trenerio, vadovavusio Š. Jasikevičiui Liublianos „Olimpijoje“ – Alfa.lt) metodų“, – autobiografinėje knygoje atskleidė Šaras.

Varginančios treniruotės, vos 7-8 laisvos dienos per visą sezoną (nors, kaip sakė pats dabartinis „Žalgirio“ treneris, S. Pešičiaus supratimu laisva diena turėdavo būti praleista treniruočių salėje, „pailsint“ nuo krepšinio), valandų valandos technikos ir taktikos aptarimų vaizdo įrašų peržiūrų salėje bei metodai, po kurių Š. Jasikevičius net ėmėsi naudoti gudrybes ir bandė išvengti alinančių serbo pratimų.

Kaip vėliau atskleidė lietuvis, dėl S. Pešičiaus griežtumo jis net prarado norą vaikščioti į treniruočių salę, kadangi bet kurią laisvą minutę norėjo išnaudoti poilsiui. Tuo tarpu įprastai gerai su tautiečiu sutaręs D. Bodiroga net buvo užsitraukęs trenerio nemalonę, kai visų žaidėjų vardu pamėgino gauti ekipai nors vieną kitą papildomą laisvadienį. Beje, gerai su D. Bodiroga sutarti ėmęs Šaras su serbu net buvo tapęs kambario draugais.

„Nesu jautrus žmogus, tačiau treneris tikrai „užknisdavo“. Jo supratimas apie gyvenimą buvo toks: per dvidešimt keturias valandas trunkančią dieną aštuonias miegi, aštuonias skiri šeimai ir aštuonias darbui. Dirbome beprotiškai daug ir nors žaidėme labai blogai, tačiau visada laimėdavome. Prie šio trenerio turėjau pakeisti dvejus metus propaguotą laisvą žaidimo stilių – daugiau jokių lakstymų, jokių išradinėjimų. Tvarka, tvarka ir dar kartą tvarka“, – apie S. Pešičių pasakojo Š. Jasikevičius.

Tiesa, nepaisant kraugeriškų metodų, komandos mechanizmas tame sezone veikė geriau nei anksčiau. Pergalę po pergalės skynę katalonai sugebėjo pasiekti namie vykusį finalo ketvertą, o jame, vedami D. Bodirogos, nugalėjo ir Maskvos CSKA, ir Trevizo „Benetton“ bei tapo Eurolygos čempionais.

Šaras išgyveno, ko gero, dviprasmiškiausią sezoną savo karjeroje – nepaisant alinančių treniruočių, S. Pešičiaus drausmės bei raginimų itin sunkiai dirbti gynyboje, kas, pasak lietuvio, buvo „ėjimas prieš jo paties prigimtį“, „Barcelona“ tame sezone laimėjo viską – Eurolygą, Karaliaus taurę ir Ispanijos čempionatą. Tai buvo pirmasis iš keturių Š. Jasikevičiaus karjeros „trigubos karūnos“ sezonų, kai laimimi visi trys pagrindiniai trofėjai.

Tiesa, nepaisant pergalių bei gauto geriausio Ispanijos čempionato finalo žaidėjo titulo, įžaidėjo karjera Barselonoje neužsitęsė – itin likti norėjęs bei kompromisų ieškojęs Šaras nebebuvo pageidaujamas nežmoniškos drausmės ir tvarkos reikalavusio S. Pešičiaus.„Barcelona“ su manimi neskubėjo, o Maurizio (Balducci – tuometinis Š. Jasikevičiaus agentas – Alfa.lt) nuo pat pradžių sakė: „Šarai, tavęs jie nebenori“. Netikėjau ir nenorėjau tuo patikėti, būčiau sutikęs net ir su mažesniu atlyginimu“, – savo knygoje sakė lietuvis.

Ir vis tik toks italų agento pranašautas scenarijus išsipildė – S. Pešičius, iš pradžių taikęsis į Milošą Vujaničių, galiausiai pasirinko Vlado Ilievskį – tokį įžaidėją, kokį norėjo padaryti iš Š. Jasikevičiaus.

Vis dėlto tuo istorija tarp serbo ir lietuvio nesibaigė. Nors pats treneris įžaidėjui aiškiai pareiškė, kad nenori jo savo komandoje, šiam jau palikus ekipą paskleidė gandus apie „su mažesniu atlyginimu sutikti nenorėjusį“ bei dėl to Kataloniją palikusį Š. Jasikevičių. Pasak krepšininko, tuomet gautas pasiūlymas iš „Barcos“ buvo ne pasiūlymas toliau vilkėti jų marškinėlius, o „pasiūlymas nelikti“ – esą prieš tai po beveik milijoną JAV dolerių gaudavusiam lietuviui komanda siūlė vos 400 tūkst. Akivaizdu, kad Šaro karjeros etapas Barselonoje turėjo būti baigtas.

Apimtas depresijos ir nesitikėdamas niekur kitur rasti geresnės vietos Š. Jasikevičius po kurio laiko sutiko su Tel Avivo „Maccabi“ pasiūlymu, o šis sprendimas, kaip vėliau parodė laikas, buvo vienas geriausių įžaidėjo karjeroje – ateinančius dvejus metus Izraelio ekipa dominavo Eurolygoje bei atnešė Šarui dar du Eurolygos čempionų trofėjus.

Nuo laikų Barselonoje praėjo jau 15 metų ir Š. Jasikevičius per tą laiką spėjo ne tik dar kartą užsivilkti „mėlynai-granatinius“ „Barcos“ marškinėlius, bet ir iškeisti žaidėjo aprangą į trenerio kostiumą. O šį vakarą jo laukia ir pirmoji akistata su kadaise itin nemėgtu treneriu.

„Prisiminimai liko geri, tai – vienas geriausių Europos trenerių. Tokių Europoje nėra daug. Jis absoliučiai žino, ko nori ir ką daro, o jo patirtis – milžiniška. Su juo dirbti sunku ir vargina, bet jo komandos laimi ir žaidėjai tobulėja“, – vakar žurnalistų paklaustas apie prisiminimus iš laikų, kai buvo treniruojamas S. Pešičiaus, atlaidesnis buvo Šaras.

Tiesa, kiek pamąstęs lietuvis prisiminė ir serbo darbo metodus, kurių jis, ko gero, nėra pamiršęs iki šiol bei taiko prieš mėnesį ir vėl sugrįžęs prie „Barcelonos“ vairo.

„Dirbti su juo sunku, bet žaidėjai tikrai tobulėja. Daug iš jo išmokau. Daug jo elementų yra ir mūsų žaidime. O toliau... Mes gyvendavome toje salėje. Nežinau, ar reikėdavo man nuomotis butą, nes vis tiek visą laiką būdavau salėje“, – juokėsi „Žalgirio“ treneris.

Ar pavyks Šarui laimėti pirmąją tarpusavio akistatą prieš tironiškąjį specialistą iš Serbijos – sužinosime jau netrukus. „Žalgirio“ akistata prieš „Barceloną“ Kaune prasidės 20 valandą.

alt
Marius Milašius | Alfa.ltReklamaReklama

Reklaminis skydelis

Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklaminis skydelis

Reklama