Reklaminis skydelis

Paieška
Apsilankyk!

Istorinė sukaktis: kaip prieš tris dešimtmečius sovietinėje Lietuvoje vargo NBA komandos krepšininkai (VIDEO)Nors dabar daugelis Lietuvos krepšinio gerbėjų gali tik tyliai pasvajoti apie kada nors į mūsų šalį užsuksiančią kažkurią NBA komandą, nemaža jų dalis nė nežino, kad viena stipriausios pasaulio lygos ekipa Lietuvoje jau yra apsilankiusi. Tai – Atlantos „Hawks“, prieš lygiai 30 metų Vilniaus sporto rūmuose draugiškose rungtynėse kovojusi su Sovietų Sąjungos rinktine.1988-aisiais tai buvo parodomojo NBA komandos turo už „geležinės uždangos“ dalis – be Vilniaus „vanagai“ dar aplankė Maskvą ir Tbilisį. Ir visuose šiuose miestuose jiems į atlapus kibo geriausi SSRS krepšininkai, tarp kurių – ir po kelių mėnesių Seulo olimpiados auksą iškovoję lietuviai Šarūnas Marčiulionis, Rimas Kurtinaitis bei Valdemaras Chomičius. Iki stipriausios sudėties trūko tik Arvydo Sabonio, tuo metu atlikusio reabilitaciją po sunkių achilo sausgyslių traumų bei į rikiuotę grįžusią tik per olimpines žaidynes.

Pirmąja stotele komunistinėje valstybėje amerikiečiams tapo Gruzija, kurioje rungtynės buvo suplanuotos liepos 25-ąją dieną. Iš JAV į sovietinę Suchumio miestelį atvykę NBA milijonieriai nė neįsivaizdavo, kur papuls – slogiausi jiems pasirodė patiekalai, kurie jiems buvo patiekti viešbučiuose ir restoranuose.

„Dabar į tai žvelgiu nostalgiškai, tačiau tuomet mes daugiau nei dvi savaites mitome iš esmės tik agurkais, pomidorais ir šilta degtine, – prisiminimais dalijosi ilgametis „Hawks“ radijo pranešėjas Steve‘as Holmanas. – Daržovės buvo visai neblogos, tačiau pieną mes gaudavome visiškai ne tokį, prie kokio esame įpratę – jis buvo su keistais gumuliukais.“Apsistoję apleistame Suchumio miestelyje, kadaise pasižymėjusiame turizmu, amerikiečiai greitai rado žmones, kurie jiems parūpino įvairių, labiau jiems įprastų, užkandžių. Problemų jiems kilo ir dėl elektros – ši tai atsirasdavo, tai vėl dingdavo. Vis tik „Hawks“ personalas netruko susibičiuliauti su Sovietų Sąjungos rinktinės žaidėjais – jau vieną iš pirmųjų vakarų Š. Marčiulionis ir vienas Atlantos klubo krepšininkų Docas Riversas kartu gitaromis skambino lietuviškas liaudies dainas.„Vykome tarsi į nežinią – nors kelionė buvo ilga, taip ir nesupratome, ar jos metu būsime saugūs, ar ne. Aplinka mums buvo nepažįstama, o santykiai tarp JAV ir SSRS bet kada galėjo pakrypti bloga linkme. Tad tikrai jaudinomės dėl to, kur veliamės“, – sakė tuometinis „Hawks“ treneris, prieš kelerius metus ir Ukrainos rinktinės vairininku dirbęs Mike‘as Fratello.

Tiesa, netrukus situacija kiek pasitaisė – komanda iš Suchumio persikėlė į Tbilisį, o rungtynėse juos pasitiko 10 tūkst. aistruolių minia. Tarp susirinkusių žiūrovų buvo net ir garsiausio visų laikų šalies krepšininko – Zazos Pačulijos – mama.

Žvaigždė prisijungė vėliau

Tiesa, Tbilisyje, kur „Hawks“ sovietus dramatiškai nugalėjo 85:84, Atlantos ekipa dar vertėsi be pačios didžiausios savo žvaigždės – dėl įtemptų varžybų NBA dėjimų konkurse prieš Michaelą Jordaną pagarsėjusio Dominique‘o Wilkinso. Šis atskrido tiesiai į Lietuvą, prieš antrąsias komandų rungtynes. Tiesa, jo kelionė buvo gerokai labiau komplikuota nei likusių ekipos narių.Į Vilnių jis skrido su persėdimu Maskvoje, tačiau pražiopsojęs skrydį į Vilnių Rusijos sostinės oro uoste amerikietis turėjo praleisti net 12 valandų. Ten jis laiką leido būdamas vienas, be jokių pažįstamų ar „Hawks“ komandos atstovų.

„12 valandų sėdėjau ir su niekuo negalėjau pasišnekėti. Nepaisant to, buvo visai smagu – žvalgiausi į kareivių ginkluotę, o vaikai nuolat prieidavo prie manęs ir negalėdavo patikėti savo akimis“, – prisiminė D. Wilkinsas.

Puiki atmosfera Vilniuje ir paslaptingas automobilis

Nors ir atskirai nuo didžiausios komandos žvaigždės, į Vilnių atvyko ir likę „Hawks“ nariai. Kaip vėliau tikino su komanda keliavęs fotografas Scottas Cunninghamas, atmosfera Vilniaus Sporto rūmuose buvo geriausia iš visų trijų rungtynių – žmonių buvo pilna, o krepšinį suprantantys aistruoliai vienodai palaikė abi komandas.Pasak „Sports Illustrated“, šį mačą gyvai stebėjo ir ateityje NBA duris pravėręs ir vienu geriausių visų laikų Klivlando „Cavaliers“ žaidėju tapęs Žydrūnas Ilgauskas, kuriam tuo metu buvo vos 12-a.

Ypatingą spektaklį liepos 27-osios rungtynėse žiūrovams padovanojo ir krepšininkai. Gražiame mače, kuriame prireikė net ir pratęsimo, dar vieną pergalę iškovojo „Hawks“ – 110:105, tačiau po susitikimo amerikiečiai nulenkė galvą ir prieš savo varžovus.„Jie – labai talentingi, stiprūs ir disciplinuoti. Be to, jie niekada nepasiduoda ir yra itin ištvermingi“, – komplimentų sovietų rinktinės nariams negailėjo Kevinas Willisas.

Įdomu tai, kad kartu su Atlantos ekipa Vilniuje lankėsi ir ilgametis NBA komisaras, tuomet pareigas jau ėjęs Davidas Sternas. Jis papasakojo ir negirdėtą istoriją apie juos sekusį automobilį.

„Kai buvome Lietuvoje, mus nuolat sekiojo viena mašina. Kai paklausiau mūsų vairuotojo apie ją, jis apsimetė, kad nieko nepastebėjo“, – pasakojo D. Sternas.

Pergalė, padėjusi atverti duris

Paskutinė „Hawks“ stotelė buvo Maskva, kurioje rungtynes komandos žaidė liepos 30-ąją. Trečiajame rungtynių serijos mače SSRS rinktinei pagaliau pavyko išplėšti pergalę varžovams iš rankų – Aleksandro Volkovo vedami šeimininkai NBA ekipą nugalėjo 132:123.

„Prisimenu kiekvieną tų ypatingų rungtynių akimirką“, – vėliau yra sakęs ukrainietis A. Volkovas, kuris vėliau gynė ir pačių „Hawks“ garbę – Džordžijos valstijos ekipoje puolėjas žaidė 1989-1992 metais.

Tose pergalingose rungtynėse žibėjo ir lietuvis – Š. Marčiulionis pelnė 23 taškus bei tapo bene labiausiai įsiminusiu SSRS rinktinės žaidėju amerikiečiams. Nenuostabu, kad jau po metų jis išvyko į NBA bei nepaisant titaniškų „Hawks“ pastangų, atstovavo „Golden State Warriors“ klubui.„Tai mums buvo nuostabi galimybė. Turime būti dėkingi tiems drąsiems vyrukams, kurie nepabijojo atvykti už „geležinės uždangos“ ir sužaisti rungtynių su mumis. Nei mes, nei jie tuo metu nežinojo, kad galiausiai tai padės atverti europiečiams duris į NBA“, – vėliau sakė Lietuvos krepšinio legenda.

Jam, A. Volkovui ir kitiems Sovietų Sąjungos krepšininkams tai buvo pirmasis rimtas pasirodymas didžiausiai pasaulio krepšinio rinkai. Dar didesnį įspūdį jie sukūrė jau po kelių mėnesių, kai padedami dar ir A. Sabonio triumfavo Seulo olimpiadoje, pakeliui link aukso nugalėdami ir būsimosios NBA žvaigždės Davido Robinsono vedamą JAV komandą.

Tai, kas „Hawks“ žaidėjams tapo nežinomybe persunktu smagiu nuotykiu, už „geležinės uždangos“ ilgus metus strigusiems krepšininkams buvo galimybė atskleisti savo sugebėjimus. Ir jiems tai pavyko.

alt
Marius Milašius | Alfa.ltReklamaReklama

Reklaminis skydelis

Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama

Reklaminis skydelis