Išsekusios baterijos ar fortūnos šypsnių trūkumas? „Žalgirį“ skandina katastrofiški ketvirtieji kėliniai

38:73 – tokiu bendru rezultatu Kauno „Žalgiris“ pralaimėjo paskutinių trejų rungtynių ketvirtuosius kėlinius, lėmusius tris Lietuvos čempionų pralaimėjimus itin svarbiame ruože kovoje dėl patekimo į ketvirtfinalį.

Nesėkmes Milane, Mytiščiuose ir Barselonoje sieja ne tik tai, kad jie buvo patirti išvykose po nesėkmingų paskutinių ketvirčių, bet ir geros atkarpos trečiuosiuose kėliniuose.

Italijoje „Žalgiris“ trečiąją rungtynių atkarpą laimėjo 20:18 ir ištirpdė kėlinio viduryje „AX Armani Exchange“ turėtą 8 taškų pranašumą, Rusijoje kauniečiai po pertraukos šovė į priekį 19:11 ir susikrovė 9 taškų atsargą, o Katalonijoje Artūro Milaknio tritaškiai leido ištirpdyti dviženklę „Barcos“ persvarą ir prieš lemiamą ketvirtį netgi pirmauti – 62:60.

Vis tik lemiamu metu žalgiriečiai stabteli. Jei Milane juos pražudė trys Mindaugas Kuzminsko tolimi metimai, tai pastarosiose dvejose rungtynėse „Žalgiris“ tiesiog užduso varžovų gynybos pinklėse – per du ketvirtuosius kėlinius iš viso pelnė vos 18 taškų, iš žaidimo pataikydamas vos 6 metimus iš 30. Tai – varganas 20 proc. taiklumas.

Įdomu tai, kad tiek Milane, tiek ir 19-oje rungtynių prieš tai, „Žalgiris“ su bėdomis puolime ketvirtuosiuose kėliniuose nesusidurdavo – „Stats LI“ duomenimis, kauniečiai per lemiamas 10 minučių rinkdavo po 21,2 taško.

Vis tik tuomet jų reikalus gadindavo gynyba – žalgiriečiai per paskutines rungtynių atkarpas praleisdavo po 22,3 taško, kai Šarūnas Jasikevičius nuolat akcentuoja, jog pergalės gali būti pasiekiamos tik praleidus po mažiau nei 20 taškų per kėlinį.

Šaro kariauna varžovams šiemet jau 10 kartų per ketvirtąjį kėlinį leido įmesti bent po 25 taškus, o tai – beveik pusė iš 22 sužaistų susitikimų.

Įdomu tai, kad nepaisant to, jog „Žalgirio“ pergalių ir pralaimėjimų balansas šiemet yra 8-14, o įmestų ir praleistų taškų santykis siekia jau -44, kauniečiai po trijų kėlinių dažniausiai sugeba pirmauti – vidutiniškai per pirmuosius tris ketvirčius Lietuvos čempionai varžovus pranoksta 0,2 taško.

Tai reiškia, kad didžiausia dalis pralaimėjimų „Žalgirį“ pasiveja per ketvirtuosius kėlinius – juos kauniečiai pralaimi 2,2 taško skirtumu, o iš viso per lemiamus ketvirčius šiame sezone Kauno komanda nuo varžovų atsilieka jau 49 taškais.

Toks prastas pasirodymas svarbiausiu rungtynių metu atsispindi ir rezultatuose. Jei pernai „Žalgiris“ buvo viena geriausiai atkaklių susitikimų pabaigas žaidžiančių komandų, laimėjusi net 10 iš 12 (83 proc.) rungtynių, kuriose skirtumas tarp komandų buvo 6 arba mažiau taškų, tai šiemet tokių mačų statistika gerokai liūdnesnė – laimėtos vos trejos rungtynės iš 9 bandymų (33 proc.).

Negana to, dar tris kartus „Žalgiris“ suklupo didesniu nei 6 taškų skirtumu, nors ketvirtojo kėlinio metu vis dar pirmavo – tai nutiko ne tik Milane ir Mytiščiuose, bet ir sezono pradžioje vykusiose rungtynėse Kaune prieš Stambulo „Fenerbahče“.

Tai reiškia, jog žalgiriečiai, pernai praktiškai nepralaimėdavę rungtynių, kuriose viskas spręsdavosi pačiose jų pabaigose, šiemet tokių mačų beveik nelaimi – pasisekė vos tris kartus iš 12.

Be abejo, nemažą dalį šių pralaimėjimų galima suversti traumoms, tačiau paskutinėse rungtynėse „Palau Blaugrana“ arenoje „Žalgiris“ jau galėjo remtis visais 12 sveikų žaidėjų – po ilgos pertraukos nebuvo registruotas nė vienas jaunasis Kauno klubo krepšininkas.

Be to, nė vienas iš žalgiriečių vakar ant parketo nepraleido daugiau nei 27 minučių – ilgiausiai aikštėje prabuvo būtent tiek laiko sužaidę A. Milaknis, Edgaras Ulanovas ir Nate‘as Woltersas, tad nuovargiu šio pralaimėjimo taip pat negalima pateisinti.

Ko gero, didžiausią trūkumą „Žalgiris“ jaučia sudėtyje, kurioje praktiškai nėra žaidėjų, galinčių komandą timptelėti individualiais veiksmais. Arčiausiai to yra N. Woltersas, tačiau šį įžaidėją itin riboja prastas tritaškių pataikymas, dėl kurio amerikiečiui užsidaro nemažai kelių link varžovų krepšio.

Palyginimui, jo pirmtakas Kevinas Pangosas neturėjo tokios metimų iš baudos aikštelės įvairovės, tačiau buvo mirtinu ginklu iš už tritaškio linijos bei antrajame sezone tapo elitiniu žaidimo organizatoriumi – jo ir Pauliaus Jankūno duetas net tapo dažniausia rezultatyvaus perdavimo ir taiklaus metimo kombinacija visoje Eurolygoje.

K. Pangosas buvo ir visų šešių sėkmingiausių „Žalgirio“ penketų dalimi. Jam esant aikštėje „Žalgiris“ per sezoną pelnė net 71 tašku daugiau nei varžovai, kai kanadiečiui prisėdus ant suolo kauniečiai jau nusileisdavo oponentams – šie Lietuvos čempionus pranoko bendru 13 taškų skirtumu.

„Žalgiris“ šį sezoną kenčia ne tik dėl K. Pangoso praradimo, bet ir dėl „mirtino penketo“ nebuvimo. Jei pernai tokiu galima buvo laikyti sudėtį, kurioje į aikštę būdavo kartu išleidžiami abu sunkieji kraštai – P. Jankūnas ir Aaronas White‘as, tai šiemet kapitono traumos ir nestabilus amerikiečio žaidimas privertė Š. Jasikevičių ieškoti vis kitų variantų.

Kauniečiams nepadėjo ir dar vieno esminio 2017-2018 m. sezono sėkmės elemento – Vasilije Micičiaus – praradimas. Šis gynėjas nedarė tokios įtakos „Žalgirio“ žaidimui kaip K. Pangosas, tačiau buvo trijuose sėkmingiausiuose komandos penketuose ir teigiamai veikė komandos žaidimą bent jau puolime – su serbu aikštėje „Žalgiris“ pelnydavo beveik dviem taškais daugiau negu be jo.

Panašaus lyderio į K. Pangosą ar V. Micičių šiemet itin trūksta, o bene sėkmingiausiu kauniečių penketu šį sezoną tapo kiek netradicinis variantas, kuriame žaidžiama vos su vienu aukštaūgiu – N. Woltersas, A. Milaknis, Marius Grigonis, E. Ulanovas ir B. Daviesas. Šis „Žalgirio“ penketas šiemet varžovus iš viso pranoko 17 taškų skirtumu, bet pastaruoju metu neveikė ir jis – A. Milaknio taikiklis iki pat vakar buvo užsikirtęs, o B. Daviesą pastaruoju metu kankina tiek sveikatos problemos, tiek gerokai sutankinta oponentų gynyba.

Nesibaigiančios lyderio ir smogiamojo penketo paieškos, kurias sudrumstė dar ir viduryje sezono užklupęs traumų virusas, toli gražu nepadeda Š. Jasikevičiui „Žalgirio“ surikiuoti taip, kad jis neužsikirsdamas veiktų visas 40 minučių. O trijų gerų kėlinių šioje negailestingoje Eurolygoje akivaizdu, kad pergalėms neužtenka.